Z rodinných domů utrpěly největší škody ty, které stojí podél hlavního průtahu směrem na Prahu. Vítr jim odnesl střechy, další škody způsobily popadané stromy. „Bezprostředně po prohlídce následků vichru jsem obvolala několik firem, které okamžitě přislíbily ještě dnes dodat plachty na provizorní zastřešení poškozených domů, občanům také během zítřka poskytneme kontakty na statiky, kteří budou muset prověřit stav zasažených budov,“ přiblížila aktivitu města přímo ze Starých Čívic primátorka Štěpánka Fraňková.
Jisté je, že posudek statika budou potřebovat také budovy v místní průmyslové zóně. Zde největší škody utrpěl objekt firmy Jtekt, který přišel téměř o celou plechovou střechu. Škody však utrpěly i další průmyslové objekty.
Postiženým občanům výrazně pomáhá městská policie. Její příslušníci obešli všechny majitele poškozených domů s nabídkou náhradního ubytování. Speciální jednotka v tuto chvíli prořezává popadané stromy a odklízí kusy poničených střech.
Magistrát už také kontaktoval několik stavebních firem. Jejich zástupci přislíbili, že hned zítra vyrazí do Starých Čívic a zdejším občanům vyjdou maximálně vstříc tak, aby jejich domy byly opět co nejrychleji v obyvatelném stavu.
Kdo by si během příštích dní nevěděl rady s řešením vzniklé situace, může se s prosbou o radu či pomoc obracet na operační středisko Městské policie Pardubice (tel: 466 859 220) nebo na oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic, pana Václava Vyšatu (tel: 466 512 142).
Ondřej Tušl, tiskový mluvčí
Dne 21. června v 17.09 hodin bylo na operační a informační středisko hasičů oznámeno zřícení haly firmy JTEK ve Starých Čívicích. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Pardubic a Přelouče. Při příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že se zřítila celá střecha objektu o velikosti 50 x 70m. Ihned byl odpojen přívod plynu do haly. Hasiči spolu s mistry firmy zjišťovali pomocí evidence, zda někdo ze zaměstnanců nezůstal pod zřícenými troskami střechy. Na místo přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby a několik vozidel zdravotnické záchranné služby. Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že se uvnitř budovy nikdo nenachází a všech 122 zaměstnanců stačilo objekt včas opustit. Na místo události byl vyslán statik, který posoudí objekt a rozhodne případně o jeho uzavření.
Stržená střecha firemní haly není jediná zkáza po možném tornádu. Profesionální, ale i dobrovolní hasiči zasahovali u dalších nejméně deseti událostí spojených se silnou bouřkou. Ve Starých Jesenčanech bylo poškozeno přibližně šest střech domů. V Mikulovicích, Blatu i Hroubovicích hasiči pomáhali s odstraňováním následků tornáda, když na několika domech byla poničena střešní krytina. Hasiči pomocí motorových pil rozřezávali i popadané stromy, které bránily plynulému silničnímu provozu a to hned na několika místech v kraji – mezi Štěpánovem a Luží, mezi Brdem a Hlubokou, Borem u Skutče a Novými Hrady. Silný vítr poškodil i stromy na silnici z Horního Újezdu směrem na Sebranice. Tady popadaly stromy, ale také byly zpřetrhány dráty elektrického napětí.
por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje