VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Město bylo ve věci černé stavby podvedeno

Pardubice /DOPLNĚNO O PROHLÁŠENÍ SPOLEČNOSTI D+D/ - Den před výročím vzniku československého státu se sešli zastupitelé Pardubic, aby rozhodli o několik důležitých bodech v životě města. Nad rámec řádného programu ale došlo i debatu nad aktuálními kauzami komunálních politiků. Tím je černá stavba logistického centra v Semtíně a kontroverzní výlet několika zastupitelů s podnikateli do Madridu na fotbal.

28.10.2009 6
SDÍLEJ:

Vizualizace konečné podoby logistického centra Foto: Reprofoto: Deník

Části jednání měl možnost přihlížet známý architekt Bořek Šípek.

Třicet devět zastupitelů se sešlo hned na začátek úterního jednání, tedy plný „tabulkový“ počet, až tím byl sám primátor Jaroslav Deml překvapen.

„To snad nepamatuji,“ reagoval na stoprocentní účast. Krátce potom již ale musel reagovat na méně příjemné otázky. Poté, co přednesl zprávu o činnosti rady a magistrátu za uplynulé období, se slova chopil Jan Linhart, který dal podnět ke kauze Zelená louka. Tedy logistickému centru, které staví – prozatím načerno – společnost D+D.

„Domnívám se, že ze strany pana Dědka jsme nebyli korektně informováni a byli uvedeni v omyl. Stáváme se městem s největší černou stavbou v Evropě. Myslím, že se jedná o podvod,“ nešetřil tvrdými slovy zastupitel za Zelená pro Pardubice, jenž požaduje písemnou odpověď na mnoho otázek souvisejících se stavbou a chodem logistického centra.

Podle primátora však město postupovalo podle platné legislativy, stávající stavební zákon však umožňuje obcházení řádného stavebního řízení, tak jak se tomu děje u této velké černé stavby.

„Lze obejít EIA a různé analýzy. Chci apelovat na změnu stavebního zákona,“ prohlásil Deml, po němž se dožadoval vysvětlení ve stejné kauze i Jindřich Tauber (ČSSD). A to ve věci údajného lobbingu pražského primátora Pavla Béma, aby černá stavba dostala zelenou. Primátorovo vysvětlení bylo takové, že Bém se pouze zajímal o to, co se v Pardubicích děje.

„Žádné ovlivňování, abych něco řešil, nenastalo. V rámci kolegia primátorů se scházíme a bavíme se o problémech, které se týkají jednotlivých měst. Nepovažuji za divné, že mi pan Bém volá,“ uvedl Jaroslav Deml s tím, že také volá mnoha lidem.

Kauza Madrid: Tak arogantní reakci jsem nezažil

Diskuzi kolem černé stavby sledoval i architekt Bořek Šípek, ten zde však byl z jiného důvodu. Podílí se totiž na projektu polyfunkčního domu Babylon, která má vyrůst na Višňovce. Zastupitelům představil svůj ambiciozní záměr a seznámil je s parametry mohutné zástavby. Všechny obavy zastupitelů však směřovaly jedním směrem. Jak bude vyřešena doprava v této lokalitě, již tak velmi napjatá.

Kdo čekal, že se strhne slovní přestřelka k výletu soukromý tryskáčem do Madridu, musel si počkat až na samotný závěr zasedání na bod diskuze. Na žádost opozice o vysvětlení Jaroslav Kňava – jeden z trojice pardubických politiků a účastníků cesty – odpověděl, že se bude zpovídat pouze voličům a ODS. Doklad o zaplacení cesty ze svých peněz již podle svých slov předložil primátorovi.

„Tak arogantní, rozčilenou a neadekvátní reakci jsem ještě nezažil,“ vyslovil svůj názor na emotivní Kňavovo vystoupení Jan Linhart, který s ním přeci jenom v jednom souhlasí. „Ať to rozhodnou voliči,“ přikyvuje Linhart.

Tiskové prohlášení D+D Park Pardubice, a. s.

"Výsledek včerejšího jednání Rady města nás trochu překvapil, ale respektujeme jej. Chápeme, že Rada města chce jednat o pronájmu pozemku až v okamžiku, kdy bude vyřešena i otázka výhybny. To je pouze otázkou času. Stavební řízení na výhybnu je v běhu a vydání dodatečného stavebního povolení očekáváme v nejbližších dnech. Radním potom předložíme i dokumenty týkající se této stavby a jsme přesvědčeni, že nic nebude bránit tomu, aby nám pronajali daný pozemek pod halou,“ komentoval výsledek jednání zastupitelstva Petr Dědek, předseda představenstva D+D Park Pardubice, a. s.

Autor: Petr Doubrava

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Nehoda u Bohdanče skončila zraněním matky s dítětem.
4

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Utkání 5. kola základní části Kooperativa NBL mezi týmy BK JIP Pardubice a USK Praha (83:67).

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice – Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

OBRAZEM: Co se odehrálo ve volebních místnostech

Pardubice - Fronty před otevřením volebních místností, člen komise agitující pro jednu ze stran, první vhozené hlasy, cestující urna za nemocnými a závěrečné sčítání hlasů. To vše zachycuje naše fotogalerie, jakési malé ohlédnutí za víkendovými volbami do poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení