Ředitelé Gymnázia Dašická a Sportovního gymnázia Pardubice včera kvůli plánu krajských radních jednali s primátorem Pardubic Jaroslavem Demlem a jeho náměstkyní Štěpánkou Fraňkovou.

„Dostali jsme od ředitelů materiály, které prostudujeme a budeme se snažit gymnázia podpořit. Cílem města by mělo být, aby tyto školy nejen nebyly sloučeny, ale aby se ani nesnižoval počet tříd,“ konstatoval Jaroslav Deml.

Podle pardubického primátora bude celá záležitost s gymnázii ještě předmětem jednání mezi zástupci města a kraje.
„Celá věc by měla být důkladněji připravena, projednána a domyšlena. Vždyť Gymnázium Dašická patří mezi školy v Pardubickém kraji s nejlepší úrovní výuky. Sportovní gymnázium je zase jediné v celém kraji. Třeba úroveň absolventů Gymnázia Dašická byla na technických školách v Praze známá už v době mých studií. Do takových škol by se podle mého názoru mělo investovat,“ pravil Jaroslav Deml, podle kterého by jedinou výhodou případného sloučení škol byla úspora financí.

Problém podle pardubického primátora ale netkví jen v krajské koncepci školství. Jedná se prý o problém celostátní.
„Školství je natolik důležité, že musí být dlouhodobě plánováno. Podle mého názoru by bylo vhodné vytvořit koncepci pro celou Českou republiku. Taková obecná koncepce tu chybí. Ta by se samozřejmě nemohla týkat jen středního školství, ale i vysokých škol. Je důležité stanovit nějaký veřejný zájem, aby se nestalo, že budou například vysoké školy degradovány tím, že se tam dostane úplně každý,“ vyjádřil svůj postoj pardubický primátor Jaroslav Deml.

Lukáš Dubský