Pardubičtí zastupitelé přiklepli hokejovému klubu HC Dynamo Pardubice další 15milionovou dotaci. Jestli ji chce klub získat, musí minoritní akcionáři podpořit navýšení základního kapitálu o 31 milionů korun, které schválili zastupitelé v únoru a po němž by město mělo 93procentní podíl. „Dotaci vážeme na to, že všichni akcionáři budou hlasovat pro to, aby mohlo dojít k navýšení kapitálu ze strany města,“ upřesnil náměstek primátora Jan Mazuch (ODS).

Před hotovou věc

Přestože zastupitelé projevili vůli peníze klubu dát, některým se nelíbí, že byli postaveni před hotovou věc. Podle opozičního zastupitele Františka Brendla (Pardubáci) se museli rozhodnout, zda společnost podpoří, nebo jí další peníze neposkytnou, čímž ji zlikvidují. „Není normální, aby byl majitel vydírán managementem tak, že buď dá peníze, nebo bude společnost před likvidací,“ řekl Brendl.

„Když jsem v květnu nastoupil, těžko jsem mohl okamžitě reagovat a říkat, že budeme potřebovat 15 milionů, musel jsem si přebrat agendu, to chvíli trvá,“ hájil se předseda představenstva klubu Martin Sýkora.

Brendl však upozorňoval na neschopnost celého představenstva a vyzval zastupitele, aby hlasovali o požadavku celé představenstvo hokejového klubu odvolat. Ti jeho návrh nepodpořili s tím, že by to ke stabilizaci klubu nepřispělo.

„Jakmile odvoláme statutární orgán, druhý den ráno nikdo nepodepíše ani jednu smlouvu, nikdo nepošle ani jednu objednávku, je to nesmysl,“ reagoval primátor Martin Charvát (ANO). Představenstvo hokejového klubu je zároveň výkonným managementem.

„Je to zodpovědnost dozorčí rady, jestli svěří pravomoc třeba rolbaři a bude smlouvy podepisovat on. Je to méně rizikové, než když sezonu dokončí současný management. Nemyslím si, že jsme v tomto složení schopni eliminovat další ztráty a výdaje z veřejných peněz,“ doplnil Brendl.

Ke změnám v představenstvu ale došlo již před zasedáním zastupitelstva, kdy dozorčí rada z funkce člena představenstva odvolala Ondřej Šebek. Skončil také v pozici provozně-ekonomického manažera klubu.

Snaha klub stabilizovat

Provozní dotací ve výši pěti milionů korun, které by měly do Dynama přitéct ještě letos, a dalšími deseti miliony na začátku příštího roku chce město přispět ke stabilizaci hokejového klubu a následnému prodeji části akcií.

„Pokud bude klub hrát tak, jak hraje, je opravdu načase začít jednat o prodeji a hledání strategického partnera. Má představa je stále stejná – měl by to být model, kdy bychom vedle sebe měli silného partnera, který by řádově stejnou částkou přispíval na chod týmu,“ vylíčil primátor. Novému partnerovi chce město prodat polovinu svých akcií, zájemce však stále nemá.

O Šudův podíl má zájem Pitter

Prodej svých akcií ale oznámil menšinový vlastník Jaroslav Šuda, který už má kupce. O jeho podíl v hokejovém klubu projevil zájem šéf pardubického fotbalu Vladimír Pitter.

„Pan Pitter nám sdělil, jaký má s klubem záměr. O případné budoucí spolupráci s ním budu jednat,“ doplnil Mazuch. Předkupní právo na Šudův podíl má ale jako majoritní vlastník město.

Zastupitelé také snížili počet členů dozorčí rady z devíti na sedm. „Město tak bude mít větší převahu,“ dodal Mazuch s tím, že Pardubicím v radě zůstává pět míst, jedno je pro minoritní akcionáře, další pro významného sponzora.