Sobotní den bude v Pardubicích patřit vínu a běhu. Poběží se totiž tradiční Pardubický vinařský půlmaraton.

Po slavnostním zahájení, které se uskuteční v 9:20 hodin, bude jako první na programu Lidový běh Vaňka Vaňhy na 1500 metrů, jenž odstartuje v 9:40 hodin. Určen je především pro děti a rodiče s kočárky, zúčastnit by se měly i týmy škol. Děti si odnesou stejné medaile jako účastníci hlavního běhu. Kratší variantou závodu je i letošní novinka, Pernštejnská 7, tedy jeden okruh půlmaratonu.

Patnáct set běžců

Hlavní závod, Vinařský půlmaraton, bude zahájen v pravé poledne na Smetanově náměstí. Celkem závodníci poběží tři kola, tedy přibližně jednadvacet kilometrů. Cíl se bude nacházet na Pernštýnském náměstí. Pro každého běžce je navíc kromě občerstvení přichystána láhev vína. Součástí závodu je rovněž Mistrovství České republiky mužů a žen v půlmaratonu.

„Hlavního běhu se zúčastní kompletní mužská běžecká špička a myslím si, že to bude hezký závod,“ prohlásil delegát Českého atletického svazu Václav Fišer. Na start by se mělo postavit asi patnáct set sportovců.

Na programu je rovněž závod handbiků, jehož začátek je naplánován na 10:40 hodin. „Když jsem loni viděl dojezd vozíčkářů, kteří to prožívali jako plnohodnotný závod a v cíli se poprali, bylo to úžasné,“ popsal organizátor akce Oldřich Bujnoch.

Cimbálová muzika

Chybět nebude ani štafeta na 3 x 7 kilometrů nebo bohatý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci poslechnout cimbálovou muziku či zakoupit langoše a víno.

Závod s sebou ale přinese také omezení dopravy. V době od pěti do sedmnácti hodin bude v celé své délce uzavřena třída Míru, od 7:30 do patnácti hodin bude toto omezení platit i pro vozy městské hromadné dopravy. Na linkách číslo 5 a 11 bude v tuto dobu výluka. Zastávka U Grandu bude přeložena na zastávku Náměstí Republiky a zastávka Třída Míru bude nahrazena zastávkou Masarykovo náměstí.

Lenka Štěpánková