O městské byty je zájem. Zastupitelstvo bude rozhodovat, zda prodá dalších tři sta čtyřicet bytů z majetku města. „Do rozpočtu by tak přibylo zhruba dvě stě milionů korun. Průměrná velikost prodávaných bytů je šedesát metrů čtverečních,“ informoval náš Deník náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Nebudou si muset brát vysoký úvěr

Hlavním důvodem dalšího prodeje je to, že by si magistrát nemusel brát tak vysoký úvěr. Vydělané peníze by šly třeba na rekonstrukci plaveckého areálu Na Olšinkách, která celkově spolkne přes pět set milionů korun.

Dalším důvodem je i velký zájem lidí. Do privatizace má být zařazeno pět domů, právě v nichž byla mezi nájemníky o koupi největší poptávka,“ sdělil Michal Koláček.

Byty mají být prodány podle stejných pravidel, podle kterých je od roku 2009 privatizováno tisíc městských bytů. Dosud je prodáno 726 bytů.

Další dotace na opravu bytů

Zastupitelstvo města také rozhodne o tom, zda si majitelé devětadvaceti bytů, které město v právě probíhající etapě privatizace prodalo jejich nájemníkům, rozdělí dotace na opravy.

Celkem by se mezi majitele rozpočítalo více než milion a osm set tisíc korun. Účelová dotace na úpravy a opravy bytů může dosáhnout deseti procent kupní ceny.

Podat žádost o dotaci navíc majitelé můžou hned po odkoupení bytu. V červnu o tom rozhodli zastupitelé města. Dříve se s žádostí muselo rok čekat.
„V poslední době se na nás obracelo stále více lidí se žádostí o výjimku. Zejména seniorům, kteří byty koupili, roční čekání na dotace hodně komplikuje život. Proto jsme se rozhodli tuto podmínku zrušit.

Některé opravy je potřeba provést co nejrychleji a těm, kteří chtějí s bytem spekulovat, v tom nezabrání ani odkladná roční lhůta,“ konstatoval již dříve náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Dotace je poskytována fyzickým či právnickým osobám a společenstvím vlastníků na základě písemné žádosti a následně pak smlouvy.
Každý žadatel může podat pouze jednu žádost s maximálně třemi daňovými doklady o vynaložených nákladech na úpravy a opravy bytu či domu.

Pavla Svítková