Spáleniště, o které se už čtvrt roku nikdo nestará. Tak vypadá podzemní garáž v domě v ulici Sokolovská na pardubickém sídlišti Dukla.
V květnu letošního roku tam neznámý žhář podpálil osobní automobil a hasiči museli evakuovat obyvatele. A ti na událost nemohou zapomenout – zejména proto, že její následky mají stále na očích. Očazené stropy, roztavené stropní zářivky visící na kabelech, drobné trosky vozu, obložení stropu a zdí, podlaha potažená černým mourem. Tak vypadá suterén domu, který spravuje městský rozvojový fond (MRF).

„Je to neuvěřitelná situace. Vrata do garáže od požáru nejdou zavřít, v celém prostoru pochopitelně nefunguje elektřina. Kdokoliv tak může v kteroukoliv denní či noční hodinu do domu vejít, do garáže totiž ústí výtah. Ten musejí využívat i matky s kočárky i jeden vozíčkář. Černé saze, které tu jsou na podlaze, si tak roznášíme po celém domě. Ale nikoho to zřejmě nezajímá, v čem žijeme,“ postěžoval si jeden z nájemníků.

„Pronajímatel, v tomto případě město, má za povinnost předat nájemníkům věc ve stavu vhodném k užívání. Pokud se k tomu majitel nemá sám, nájemci mají právo žádat o urychlenou nápravu a také odpověď a pokud ani zde nebude odezva, nezbývá, než obrátit se na soud,“ konstatoval Milan Taraba, místopředseda Sdružení nájemníků České republiky.

„Městský rozvojový fond je pouze správcem budovy. Čekáme proto na pokyn od města k zahájení prací od majitele, kterým je město,“ odkázala nás na magistrát s dotazem na termín oprav Zuzana Koukalová z MRF. Vyjádření města se nám ale do uzávěrky nepodařilo získat. Podle nájemníků domu je důvodem čekání vyřízení pojistných smluv kvůli vyšetřování požáru.

„Nás ale zajímá, kdy bude dům uveden do pořádku, protože při délce soudních líčení v této zemi bychom s vyhořelými garážemi mohli žít klidně i několik let,“ prohlásili.

„Čekání na vyřízení pojistných událostí slouží samozřejmě jako dobrá výmluva. Náprava ale má být provedena v nejkratším termínu,“ dodal Taraba.