VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město pomůže s přípravou stavby obchvatu

Pardubice – Město pomůže Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s přípravou výstavby severovýchodního obchvatu Pardubic.

12.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Tato stavba je klíčová pro zlepšení dopravní prostupnosti centra i odstranění zátěže, kterou jsou pro životní prostředí popojíždějící kolony automobilů. Rada města již schválila text smlouvy, na jejímž základě bude město, pokud bude třeba, spolupracovat s ŘSD při výkupu pozemků, bez nichž není možno stavbu silnice I/36 uskutečnit. Zároveň město vykoupí pozemky pro cyklostezku, která bude kopírovat trasu obchvatu," informovala náš Deník Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

„Máme pochopitelně na vybudování obchvatu eminentní zájem, denně se potýkáme s dopravními zácpami nejen v centru města. Absence obchvatu přináší problémy jak obyvatelům města, tak zdejším firmám. Jeho stavba je pro město až životně důležitá. Proto jsme připraveni být aktivně nápomocni jeho výstavbě, která je jinak záležitostí státu," řekl náměstek pardubického primátora zodpovědný za dopravu Jiří Rozinek.

Výkupy pozemků

„Můžeme pomoci například při výkupu pozemků potřebných pro stavbu obchvatu, tam jsme přece jen v jiné pozici než ŘSD. Máme například pozemky, které můžeme v případě potřeby směnit za ty, které jsou pro stavbu silnice třeba," prohlásila náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Stávající trasa silnice I/36 prochází obydleným centrem Pardubic. Hustá doprava má nepříznivý dopad na životní prostředí, parametry silnice nevyhovují současnému provozu. „O bezpečné a plynulé dopravě se vůbec nedá mluvit, denně se tu tvoří kolony a ty nezmizí, dokud nebude postavena nová komunikace spojující severní část města s východní. Proto byla přeložka v územním plánu vymezena jako veřejně prospěšná stavba, jako jediné možné řešení pro odlehčení městského komunikačního okruhu," konstatoval Jiří Rozinek.

Nová cyklostezka

Zároveň s výkupem pozemků pro obchvat budou vykupovány také pozemky pro novou cyklostezku. Její trasa má kopírovat trasu severovýchodního obchvatu.

Stavbu, s výjimkou mostu přes Labe, bude financovat město. „Tato stezka patří mezi priority města, rádi bychom na její stavbu čerpali dotace z evropských fondů. V současné době již máme územní rozhodnutí a začínáme s projektovou přípravou, včetně výkupu pozemků. Stavět se bude zároveň s obchvatem, což by mělo být v roce 2018," podotkl náměstek Rozinek.

Přes čtyři kilometry

Severovýchodní větev obchvatu města bude dlouhá zhruba 4,2 kilometru. Začíná kruhovou křižovatkou u Globusu v Trnové, vede přes Fáblovku z velké části mimo zastavěné území města a ústí do již hotové kruhové křižovatky na Dubině.
„Z centra by měla odvést jak tranzitní dopravu, směřující k silnici I/35, tak automobily mířící od Bohdanče či Hradce Králové na sídliště Dubina," prozradila Nataša Hradní.

Výkup pozemků by měl začít letos, samotná stavba pak podle plánů ŘSD v roce 2018.

700 milionů korun

Cena stavby, jež dopravně výrazně odlehčí centru Pardubic, je odhadována na více než 700 milionů korun.

Po severovýchodní větvi obchvatu města by měla přijít na řadu část, která by městu ulevila od tranzitní dopravy směřující z jižní strany města na východ. Jihovýchodní obchvat bude dlouhý zhruba tři kilometry, jeho stavba by mohla začít v roce 2020. Náklady jsou odhadovány na více než 650 milionů korun.

Autor: Tomáš Dvořák

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Martin Kolovratník.

Vítěz voleb: Post ministra bych neodmítl

Poražený voleb: Na Titanicu se stále hraje a zpívá

Pardubický kraj – K potápějícímu Titanicu přirovnal ČSSD včera, den po volbách, její pardubický hejtman Martin Netolický. Není se čemu divit. Jinak než debakl jednociferný volební výsledek sociálních demokratů, před čtyřmi lety vítězné a hlavní vládní strany, nazvat nelze. Svůj mandát obhájil ve víkendových volbách jen její zdejší lídr Jan Chvojka.

Čeká nás obtížné sestavování vlády i test kvality demokracie

/KOMENTÁŘ/ - Mají tradiční politické strany budoucnost? To je otázka, která se při pohledu na výsledky letošních parlamentních voleb velmi silně vnucuje. Hnutí ANO, Okamurova SPD a KSČM – tedy skupiny, které se více či méně definují jako antisystémové – získaly v Pardubickém kraji téměř 49 procent hlasů a obsadí šest z deseti mandátů.

Děti, rodiče a učitelky se sešli na Kloboukovém bále

Pardubice - Mateřská škola nábřeží Závodu míru v Pardubicích připravila první akci v letošním roce, na které se setkali rodiče, děti a zaměstnanci školky.

Propadák zažila nejen ČSSD. Kraj jako svou baštu ztratili i lidovci

Pardubický kraj - Parlamentní volby potvrdily, že na rozdíl od komunálních - a částečně krajských - nejsou o osobnostech, nýbrž o stranách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení