„V červnu jsem poukazoval na to, že chce paní náměstkyně Dvořáčková prodat mimo jiné střechu nad hlavou dětské skupině Chaloupka. V pátek mi přišel mail, že o tom Chaloupka skutečně nevěděla a že je to průšvih,“ napsal na svém Twitteru.

Nájemce požádal o odkup jednotky

Z hlasování o záměru prodat nebytové jednotky formou dražby byl stažen bod, který se týkal prostoru ve Sladkovského ulici, v němž se nachází prodejna Bosý bod. Její provozovatel podal na město žádost o odkupu prostoru. „Od Bosého bodu mám informace, že se to dozvěděli náhodou, protože nad nimi bydlí jeden ze zastupitelů,“ upozornil Kutílek s tím, že ostatní nájemníci o záměru možná vůbec netuší, jinak by podnikli stejné kroky.

Přestože někteří zastupitelé požadovali stažení návrhu, protože dle nich nebyl dostatečně připraven, o věci se hlasovalo a záměr byl schválen. „Bylo by slušné jednotky nejdříve nabídnout za odhadní cenu nájemcům,“ navrhoval zastupitel Jiří Lejhanec (Pardubáci společně).

O dva měsíce později zastupitelé od nájemníků obdrželi email, že o záměru města opravdu nevěděli. „Přišla mi informace, abych umožnil do jednotky vstup soudnímu znalci za účelem ocenění jednotky pro stanovení ceny k veřejné dobrovolné dražbě. Tímto mailem jsem se poprvé dozvěděl o záměru zastupitelů,“ nechal se slyšet Stanislav Kopečný ze spolku Chaloupka, který v jednom z prostorů provozuje dětskou skupinu Brouček.

„Kam půjde 24 dětí, když jsou ve městě všechny školky plné, v případě, kdy dojde k prodeji jednotky novému majiteli, který ji koupí pro své záměry, a my dostaneme výpověď?“ dotazoval se Kopečný s tím, že nezisková organizace nemá dostatek peněz na účast ve veřejné dražbě.

Neměli dostatek informací

Dražby i s odhady budou zastupitelé schvalovat na dalším jednání. „Ve městě je 20 dětských skupin a jen dvě jsou v nájmu města, zbylé v klidu existují i v soukromém vlastnictví. Podle mě se jim tedy nic špatného neděje. Pokud budou zastupitelé jiného názoru, mají šanci dražbu neodsouhlasit, ale nejsem si jistá, že bude vůle,“ konstatovala náměstkyně Helena Dvořáčková (ANO).

Proti postupu se však ohradil radní Vít Ulrych (KDU-ČSL), který údajně neměl při hlasovaní nynější informace. „Jako problém vidím to, že paní náměstkyně neodpověděla, zda byl prodej projednán s nájemníkem. Chci to řešit na mimořádné radě města,“ řekl Ulrych.