Život ptáků ve městě je složitější a složitější. Najít vhodnou lokalitu na hnízdění není pro ptactvo snadné, jelikož takových míst v městském prostředí ubývá. „Ptáci mají strašně málo hnízdních příležitostíz toho důvodu, že většina domů je již zrekonstruovaná, tudíž jsou veškeré díry zadělané polystyrénem. Ve městě se navíc odstraňují stromy s dutinami, aby nedošlo k pádu větví a stromů na lidi,“ upřesnil Aleš Svoboda ze společnosti Ekosfer, která se problematikou zabývá.

Aby ptáci z měst nevymizeli, přeloučská radnice se rozhodla, že jim s hnízděním trochu pomůže. Proto začala systematicky po celém městě umisťovat ptačí budky. Nyní jich je v Přelouči již 91.

A vyplatilo se. Budky ptákům opravdu pomáhají a Přelouč hlásí ve svých budkách stoprocentní obsazenost. Znamená to, že v každé budce je dokončené ptačí hnízdo. „Z toho důvodu se přikročilo k rozšíření sítě, protože už je naplněná,“ uvedl Svoboda. Jen během února přibylo přes 40 budek.

V dřevěných obydlích nachází útočiště sýkora koňadra, uhelníček a drobná modřinka, avšak nejčastěji je obsazují vrabci polní, kteří zabrali okolo 80 procent budek. „Je to zajímavé, jelikož je to ustupující druh,“ upozornil Svoboda.

BUDKY PRO NETOPÝRY

Kromě budek pro ptáky lze v Přelouči vidět také budky pro netopýry, které se liší tím, že nemají kulatý otvor, ale jsou otevřené zespodu. „Neslouží k vychovávání mláďat netopýrů, ale pouze jako denní úkryty,“ vysvětlil Svoboda. Netopýrníků je po městě umístěno 14.

S projektem odbor životního prostředí začal už v roce 2016. „Prováděli jsme údržbu dřevin v jednom parku a zjis-tili jsme, že tam jsou staré ptačí budky, tak jsme je opravili. Napadlo nás po městě vybudovat další,“ řekl vedoucí odboru Jan Feranec.

Nápad se zalíbil i místním, kteří přicházeli s nápady, kde by mohly budky být. Ty nejdříve byly rozmístěny různě po městě. Nyní se ale nacházejí i v okrajových lokalitých. „Dva roky jsme to dělali s kolegou sami, sbalili jsme se, jeli jsme pro budky a věšeli je. Někdy se stalo, že nám je lidé rozmlátili nebo vzali,“ uvedl Feranec.

Jenže práce okolo budek přibývalo, a tak si město najalo odbornou firmu Ekosfer. „Není to jen o tom, nainstalovat někde budku, ale každý rok ji musíme vyčistit a pravidelně kontrolovat, zda je v pořádku,“ dodal Feranec.

Pozorovat ptáky zalétávající do budek mohou lidé na devíti lokalitách, letos přibyly budky také v místních částech Klenovka, Štěpánov a Lohenice. „Letos jsme šli poprvé mimo město, které už máme dobře podchycené, proto jsme začali osazovat budky v místních částech a zkoušíme, co se tam stane,“ řekl Svoboda.