Město Pardubice spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví nekoupí. Zastupitelé ve čtvrtek odmítli plán vedení města na definitivní vyřešení kauzy spalovna.

Důvody byly jasné. Cena 35 milionů korun se politikům zdála příliš vysoká, jelikož znalecké posudky mluví o tom, že reálná cena objektů v Rybitví je jen něco přes šest milionů.

„Cílem bylo koupit spalovnu a pak počkat na dotační titul, který by řešil demolici. Pokud bychom řešili i sanaci podloží, tak máme příslib od Pardubického kraje, že by s námi spolupracoval na získání dotace, aby se minimalizovaly náklady,“ vysvětlil primátor Pardubic Martin Charvát.

KRITIZOVANÝ NÁVRH

Jeho návrh se ale dočkal značné kritiky. „Asi zklamu některé své spolupracovníky a příznivce, ale odmítám platit někomu podnikatelský záměr, který nevyšel. Schválil bych zájem o koupi spalovny a zároveň stanovil vyjednávací tým, který by se pokusil dojednat jinou cenu,“ řekl opoziční zastupitel a jeden ze zakladatelů iniciativy Stop spalovně Jan Linhart. Ani jeho návrh však zastupitelé neschválili.

Opozice upozorňovala na to, že město se má chovat jako dobrý hospodář a při koupi nepotřebného majetku by se mohlo dostat do rozporu se zákonem o obcích. „Nemůžu hlasovat pro koupi spalovny, protože žádný dobrý hospodář by přece nekoupil za 28 milionů projekt, o kterém ví, že ho nechce realizovat,“ uvedl zastupitel František Brendl.

Kritici postupu města ovšem upozorňovali, že v žádném případě nejsou fanoušky obnovy spalovny. „Reálná cena je maximálně 11 milionů korun. Zbytek je cena sporného podnikatelského záměru. A můžeme to nazývat kompenzace nebo výpalné, to je jedno. Jako řádný hospodář si město nemůže dovolit pořídit něco, co nám bude jen generovat další náklady,“ konstatoval šéf kontrolního výboru Karel Haas.

Koupit spalovnu chtěla část současné radniční koalice také kvůli tlaku veřejnosti, před lety podepsalo petici proti záměru společnosti AVE CZ přes 50 tisíc lidí.

„Rozhodujícím jazýčkem na vahách pro mě byly sociální sítě, kde se začali lidé organizovat, že pokud spalovnu nekoupíme, tak na ni uspořádají veřejnou sbírku,“ podotkl pardubický poslanec Martin Kolovratník.

Jednání o spalovně se nakonec stalo jakýmsi komediálním intermezzem v předlouhém jednání zastupitelstva. Zastupitel Karel Haas totiž navrhl, aby zastupitelé, kteří chtějí chránit zdraví obyvatel, začali jednat s dvaceti největšími znečišťovateli v Pardubicích o odkupu jejich podnikatelských projektů. Navrhoval tak třeba i odkup vojenského letiště od ministerstva obrany.

„Jako reakci na hloupý návrh jsem předložil také hloupé návrhy. Kdybychom řešili racionální věci, tak takové návrhy nepředkládám,“ nechal se slyšet Karel Haas.

HAAS NAŠTVAL RADNÍ

Členy rady tím ale příliš nepobavil. „Je mi z toho smutno,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. „Pan Haas se u mě tímto návrhem shodil, když v něm naznačuje, že jsou členové rady zkorumpovaní,“ řekl zjevně naštvaný radní Libor Slezák.

Pro koupi spalovny ale nakonec hlasovalo jen 13 politiků. Firma AVE CZ tak nejspíš bude dál pokračovat ve snaze o zprovoznění spalovny.

„Projekt spalovny je pro nás stále otevřený a aktuální. Naše společnost bude pokračovat v krocích směřujících ke zprovoznění spalovny,“ vyjádřil se obchodní ředitel a prokurista firmy AVE CZ Aleš Hampl.