Ani rok poté, co poslední voják opustil Masarykova kasárna v Pardubicích, není jasné, zda se městu podaří alespoň část rozsáhlého areálu od státu získat.
Radnice: „Je to náš historický majetek“
Město kasárna považuje za svůj historický majetek, ministerstvo obrany je však již zčásti rozdalo státním institucím, zbytek chce prodat. Sdělil to Jiří Štábl z tiskového oddělení ministerstva.
Pozemky v zadní části areálu vloni získal Úřad práce Pardubice. Objekt garáží, údržby vozidel a parkovací přístřešky využívá krajské ředitelství policie, ministerstvo obrany pro ně připravuje převod této části.
„Zbývající část kasáren bude nabídnuta k odprodeji formou výběrového řízení, které by mělo být vyhlášeno do konce roku 2012. V této souvislosti neuvažuje ministerstvo obrany o převodu areálu kasáren do vlastnictví města Pardubice,“ uvedl Jiří Štábl.
Masarykova kasárna o rozloze asi deset hektarů patřila městu do 1. ledna 1950, kdy byla znárodněna. Radnice má historické dokumenty, které dokládají jejich vlastnictví, nesplnilo však všechny zákonné podmínky, aby se automaticky stalo majiteli kasáren. Radnice zvažovala, že se pokusí domoci získání areálu určovací žalobou, zatím však k tomu nepřikročila. V minulosti vedení města chtělo kasárna nabídnout pro bytovou výstavbu či zajistit zázemí například pro dopravní podnik.
Pardubice si ještě dělají naději, že by jim mohla pomoci změna zákona o přechodu některých věcí z majetku ČR.
Podle zastupitele města a náměstka ministra pro místní rozvoj Michala Koláčka podala na konci minulého roku skupina poslanců návrh na jeho novelizaci.
Novela by prý problém vyřešila
„Touto novelou by se pro město Pardubice vyřešil problém Masarykových kasáren, neboť na jejím základě by kasárna přešla do majetku města,“ míní Michal Koláček.
Novela prošla ve sněmovně prvním čtením, Koláček předpokládá, že by s jejím schválením nemusel být problém a Masarykova kasárna by mohla přejít do majetku města k 1. lednu 2014.
(zr, čtk)