Tipsport arena Pardubice má jeden z nejdražších ledů v republice. Od nového roku ale pronájem ledových ploch zlevní jak pro veřejnost, tak pro sportovní kluby. Nová cena za hodinové využívání ledu bude 2600 korun.

„Cena bude stejná pro všechny, bude za ni poskytnut pronájem v průběhu celého dne – bez rozlišení, ve které denní nebo večerní době to bude,“ vysvětlil Jiří Komárek, místopředseda představenstva Rozvojového fondu Pardubice (RFP), který multifunkční arénu provozuje.

Cena bude jednotná v jakýkoli čas a pro obě haly. „Není důležité, v jakém čase uživatel přichází a zda je v malé či velké hale. V současnosti jsou ceny různé. V určitou hodinu je cena 4 tisíce korun a v tu chvíli tam veřejnost nepůjde. A levnější časy jsou přetížené, takže se neuspokojí všichni,“ řekl Miroslav Čada z odboru rozvoje a strategie pardubického magistrátu.

CHTĚJÍ LEDOVOU PLOCHU VYUŽÍT NA MAXIMUM

„V sobotu po obědě je tam prázdno, protože hokejový klub netrénuje, ale cena ledu je přes 4 tisíce korun, amatéři tedy jedou raději do Chrudimi, Skutče nebo Hradce Králové, kde zaplatí méně,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) s tím, že nyní chce město využít led na maximum.

Původní cena se pohybovala od 2600 do 4400 korun. Nyní se přiblíží ostatním zimním stadionům, například v Hradci Králové lidé za pronájem platí 2200 korun za malou halu a 2400 za velkou halu.

Pronájem byl v Pardubicích drahý kvůli úvěru, který RFP splácel za rekonstrukci haly. S novou smlouvou se však splácení tohoto úvěru nebude do ceny promítat.

Nižší cena se bude týkat nekomerčních pronájmů. „Celodenní nájem za komerční akce je 85 tisíc korun, pro nekomerční akce pak 25 tisíc korun. V ceníku je jasně rozebráno, v jakém případě se jedná o akci komerční a kdy naopak nekomerční,“ upřesnila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Ne všichni zastupitelé ale snížení ceny ledu podpořili. „Zbytečně hledáme cestu, jak do hokeje napumpovat další peníze,“ poznamenal Jiří Lejhanec (Patrioti Pardubic).

„Úprava není primárně určena jen pro hokejový klub. Tržby areny se pohybují okolo 13 milionů korun, pro hokejový klub jsou to dva miliony, pro mládež šest milionů, pro krasobruslení milion. Je to primární podpora pro sporty zaměřené na mládež,“ reagoval primátor.

Podle zastupitele Karla Haase (ODS) nelze novou smlouvu využít, protože z ní nebude mít prospěch široká veřejnost. „Klíčovým subjektem, který využívá arenu, je hokejový klub. Ve velké části služeb není zahrnuta široká veřejnost, 83 procent času v areně čerpá pět subjektů. Mám obavu, že si město touto podporou sportovců naběhne na vidle,“ řekl Haas.

Podle právníka pardubického magistrátu Jiřího Turka, jenž smlouvu připravil, jsou ale všechny podmínky nutné pro uzavření nové smlouvy mezi městem a RFP splněny. „Veřejné bruslení, pronájmy ledu, pořádání kulturních a sportovních událostí, to jsou akce, kam může přijít kdokoli,“ uvedl Turek.

Lada Součková