Celosvětová ekonomická krize má z pohledu vedení Městské policie Pardubice jeden pozitivní prvek. Lidé si více váží práce a jistoty, v případě strážníků to znamená, že je více zájemců o toto zaměstnání. Vedení městských strážníků si tak může vybírat z většího počtu adeptů. A dosavadní zaměstnanci neodchází tolik, jako tomu bylo v minulosti.

V současnosti má Městská policie Pardubice stovku zaměstnanců, z toho dvaadevadesát strážníků, jejichž průměrná měsíční mzda se pohybuje kolem 23 tisíc korun.

„V tuto chvíli máme poměrně dost velký počet zájemců. I maturantů a lidí, kteří mají všeobecný přehled a nějaké životní zkušenosti za sebou,“ říká ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš.

„Dříve to bylo převážně tak, že k nám chodili jedenadvacetiletí, kteří v této práci viděli životní perspektivu. Dneska se na nás spíše obrací lidé, kteří z nějakých důvodů ztratili práci a hledají něco nového. Pořád můžeme hovořit i na městské policii, že se jedná o výběr, nikoli nábor.“

V loňském roce odešlo od pardubických strážníků deset lidí, z toho čtyři přešli k jiným městským policiím, konkrétně do Hlinska, Lanškrouna, Opavy a Sezemic. Jeden strážník opustil pardubickou městskou policii ve zkušební době a dalších pět odložilo uniformy a zamířilo do civilního sektoru. Podle Petra Kvaše se zdá, že letošní personální migrace bude nižší.

„Uplynul březen a ještě se nám ani jeden zaměstnanec neozval s tím, že by chtěl ukončit pracovní poměr. Takže i nejistota budoucnosti působí u nás pozitivně do řad vlastních zaměstnanců,“ dodává ředitel Petr Kvaš.

V současnosti má deset pardubických strážníků vysokoškolské vzdělání, 54 středoškolské ukončené maturitou a 27 strážníků má střední odborné vzdělání bez maturity. Ti si musí maturitu doplnit do roku 2015, jinak musí u městské policie skončit.