Město po dohodě s obvody vybralo 54 úseků, kde by se rychlost měřila, schválit je ještě musí zastupitelstvo. Novinářům to sdělil ředitel městské policie Petr Kvaš.

„Následně projedná úseky Policie ČR, která k 54 námi navrženým zřejmě přidá dalších 12. Celkem se tak bude v Pardubicích jednat o 64 úseků, kde bude městská policie předem občany o měření rychlosti informovat,“ nechal se slyšet Petr Kvaš.

Strážníci s radary budou měřit například na třídě Míru, v Lonkově, Dubinské nebo Nemošické ulici. Seznam úseků bude zveřejněn na webu města. „Nemělo by to být vnímáno jako represivní opatření, ale jako prevence před rychlou jízdou po městě,“ řekl primátorčin náměstek Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice). Měřit se bude v blízkosti škol, školek, zdravotnických zařízení, přechodů pro chodce a na dalších rizikových místech.

Městská policie je vybavena dvěma mobilními radary. Jeden bude sloužit měření v obcích v okolí, s nimiž mají Pardubice veřejnoprávní smlouvy na výpomoc strážníků, druhý bude ve městě. „Rozsah měření bude asi 20 hodin týdně, není to naše hlavní náplň činnosti,“ poznamenal Petr Kvaš.

Stacionární zařízení instalované v ulici S. K. Neumanna není v provozu, v budoucnu je policie zřejmě využije, pokud bude definitivně zrušen institut osoby blízké, na kterou se pokutovaní řidiči často vymlouvají.

(zr, čtk)