„Městské obvody stojí velké peníze. Ročně jejich chod přijde zhruba na 50 milionů korun. Je otázkou, zda v současné ekonomické situaci nejsou v této podobě až příliš velkým luxusem,“ konstatoval pardubický primátor Jaroslav Deml (ODS).

Starosta jako král

„Je jasné, že kapři si asi nebudou chtít vypustit rybník,“ pravil pardubický primátor.
„Myšlenka, že by vzdálenější části města měly svou vlastní samosprávu, není špatná. Nyní jsou ale Pardubice rozčleněny na osm obvodů, přičemž každý má zhruba dvacetičlenný aparát. Určitě by mohl být chod obvodů levnější,“ je přesvědčen Deml.

„Dovedu si představit, že by obvod měl starostu, tajemníka a ještě třeba jednoho úředníka, ale není možné, aby se starostové tvářili jako králové, kteří lpějí na svých pečlivě vydobytých pozicích a mají tendence je ještě rozšiřovat, samozřejmě na úkor rozpočtu města,“ podotkl primátor.

Podle něj by například stavební úřad mohl být pro celé město pouze jeden jediný.
„Musíme objektivně vyhodnotit funkci obvodů, jestli jich tolik skutečně potřebujeme. Nyní v Pardubicích máme osm malých královstvíček. Myslím, že jejich počet může být daleko menší. Je otázkou, proč by třeba ty menší měly mít uvolněného starostu. Ti podle velikosti obvodu pobírají až 57 tisíc korun hrubého měsíčně,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.
„Nyní musíme hledat úspory všude a v případě obvodů tady prostor určitě je,“ prohlásila Štěpánka Fraňková.

Podle starosty sedmého pardubického obvodu Milana Tichého (ODS) by se nejdříve vedení města mělo zeptat obyvatel, jak práci malých radnic hodnotí. „Pokud podobným auditem projde magistrát, budu jedině pro. Možná bychom zjistili, kde jsou rezervy. Někteří lidé na radnici by byli rádi, kdyby si o celém městě mohli rozhodovat sami, aniž by museli brát ohledy na obvody. Hlavní slovo o tom, zda obvody ano či ne, by měl mít občan,“ podotkl starosta Milan Tichý.

Co bude dál?

„Neříkám, zda obvody zrušit nebo ne, ale tak, jak teď existují, dál fungovat nemohou. Nelze, aby se některé činnosti malé a velké radnice dublovaly, což je příklad stavebních úřadů. Občané musí nejprve na obvod a pak na velkou radnici, což jim situaci spíše komplikuje, než aby jim to život ulehčovalo,“ reagoval předseda Zastupitelského klubu ČSSD Jindřich Tauber.

„Obvody mají i přínos, ale je otázkou, zda je dostatečný na částku, kterou nás ročně stojí. Nechápu příliš smysl prvního obvodu, i když paní starostku Hanu Tomanovou respektuji. Nyní ale považuji obvody spíše za odkladiště politiků,“ vyjádřil se Jindřich Tauber.
„Jedním z prvních úkolů nové radnice po volbách určitě bude otázka obvodů, jestli je zrušit, zmenšit jejich aparát, omezit pravomoce nebo naopak posílit.“

(čtk)