Pro bylo pouze sedm zastupitelů, zbytek hlasoval pro zachování současného systému samosprávy.
„Současný systém není plně funkční, hlavně je drahý. Jsme anomálie na mapě republiky a možná i Evropy. Ke spravování takřka devadesátitisícového města potřebujeme přes 150 zastupitelů, osm tajemníků a 12 uvolněných politiků. Jsme obviňování z toho, že se jen snažíme plnit volební sliby. Ale městské obvody jsou podle nás fatální omyl tohoto města," vysvětloval záměr Pardubáků náměstek primátorky František Brendl.

Správný směr

Podpory se Brendl dočkal jen od zastupitelského klubu TOP 09. „Návrh Pardubáků nepovažujeme za ideální, ale je to krok správným směrem.  Považujeme za velkou chybu, že se za poslední tři roky nepodařilo vyvolat věcnou diskusi, aby se našel nějaký konsenzus. My jsme přišli s návrhem takzvaného opavského modelu, k naší aktivitě se ovšem nikdo nepřidal," podotkl radní  Jan Němec.

Okrajové části

Přívrženci městských obvodů argumentovali především tím, že za vedením jednotlivých malých radnic je vidět kus práce a že bez existence obvodů by radnice ignorovala problémy v okrajových částech města.
„V pátém obvodu se nám povedlo získat evropské peníze a opravit vnitrobloky. My bychom chtěli samosprávu zlevnit, aby obvody nestály tolik, ale zároveň je chceme ponechat," nechal se slyšet komunistický zastupitel Pavel Studnička.
Hodně se argumentovalo rovněž zkušenostmi z jiných měst. Zatímco František Brendl dával za příklad Zlín, kde prý fungují místní komise dobře, jiní zastupitelé tvrdili, že města, která obvody nemají, by si je přála.

Bezmocné komise

„Komise jsou vůči městu bezmocné, jelikož se jedná jen o poradní orgán. Lidé mají pocit, že rušením obvodů budou okrajové části města opět zanedbávány. Doporučuji ponechat rozhodnutí o obvodech na novém zastupitelstvu," řekl zastupitel Miroslav Rubeš.

Zastupitele ovšem nepřesvědčil ani výpočet, podle kterého by město mohlo po zrušení obvodů ušetřit desítky milionů. „Pořád posloucháme, na co všechno nemáme peníze. Tady dáváme 50 milionů na politiky a úředníky a na to máme," rozčiloval se Ondřej Hlaváč (Pardubáci).

Názor
Chtěl bych reagovat na bouři ohledně rušení obvodů. Jsem sice jen místopředseda komise pro životní prostředí, ale i tak zhruba vím, jak to v té naší regionální politice funguje.
Všechny věci, o kterých se hlasuje a které chcete schválit, jsou dopředu diskutovány a snaží se jim najít podpora, aby prošly. To se teď nestalo. Když víte, že něco neprojde, tak se to raději stáhne z programu hlasování.
Šlo jen o to udělat hlasování pro hlasování. Aby si mohli Pardubáci říci, že se snažili volební sliby splnit, ale ti druzí to nechtěli. Šlo o to, aby se o nich začalo mluvit.
V roce 2010 jsem za Pardubáky kandidoval, a i když se naše cesty rozešly a nemáme se moc rádi, co se týká zrušení obvodů, tak s návrhem Františka Brendla zcela souhlasím. Navíc návrh, který předložil, dává smysl.
Jenže osm starostů městských obvodů dokáže vytvořit takové šílenství, že odvádějí pozornost jinam. Starostům jde o peníze. To je celé.
Berou desetitisícové platy a náplní jejich práce je roznést košíky pro občany, kteří se dožili ctihodného věku. Pro obyčejné lidi by byly oblastní komise mnohem bližší, levnější a efektivnější.
Filip Sedlák