PROFIL KANDIDÁTA

Jméno a příjmení: Jan Němec
Datum a místo narození: 2. 10. 1971
Rodinný stav: ženatý
Nejvyšší ukončené vzdělání: gymnázium a University of Cambridge - studium angličtiny
Zaměstnání: Provozní ředitel a jednatel britské společnosti
Členství v politické straně: TOP09
Nejoblíbenější kniha a film: Velký Gatsby od Fitzgeralda, filmy Zdeňka Svěráka, třeba Vratné lahve
Životní krédo: Odvaha a čest

Komunální volby se blíží a již 15. a 16. října se třináct lídrů politických uskupení dozví, jaké jsou jejich šance na post primátora Pardubic.

O tom, komu post primátora připadne, samozřejmě rozhodnou voliči. Deník připravil pro své čtenáře projekt nazvaný Štafeta k radnici. Díky tomuto projektu budou mít čtenáři šanci poznat blíže lídry politických uskupení, kteří kandidují do pardubického zastupitelstva. A proč název Štafeta? Každý politik má totiž právo položit jednu otázku svému konkurentovi, který po něm bude Štafetu k radnici přebírat. Všechny ostatní otázky jsou stejné pro všechny lídry.

Po pondělních odpovědích Jacka Morávka ze Strany práv občanů Zemanovci si mohou čtenáři přečíst rozhovor s kandidátem TOP09 Janem Němcem.

Otázka Jacka Morávka: TOP09 jsou vládní stranou, která připravuje drastické škrty ve veřejné správě, máte zpracovanou nějakou analýzu dopadů na kvalitu služeb poskytovaných pardubické veřejnosti, případně z jakých prostředků chcete zajistit alespoň stávající úroveň těchto služeb?
Značných úspor lze dosáhnout lepším hospodařením se svěřenými prostředky a lepší produktivitou práce. Například prostředky uvolněné po zrušení obvodů lze reinvestovat někde jinde – třeba v sociální oblasti. Máme připraveno devět bodů a jedním z nich je právě sociální program s podtitulem: „Solidarita je pravicová… víc, než si myslíte“.

Byl byste pro přímou volbu starostů a primátorů? Proč?
Jsem proti. Primátor není prezident. Aby mohl vykonávat dobře svou funkci a garantovat správné fungování magistrátu, musí se opírat o tým spolupracovníků. Jako volič preferuji dát svůj hlas straně, o které vím, jaký má program a co bude prosazovat. Komunální politika je podle mě více o týmové spolupráci, než o osobnostech.

Jaké schopnosti předchozího primátora Jaroslava Demla byste chtěl mít?
Odvahu, kterou prokázal při osobní iniciativě za zrušení městských obvodů.

Kolik hodin týdně byste jako primátor pracoval pro město?
Odvedenou práci nelze měřit hodinami strávenými v kanceláři, ale výsledky. Jako manažer jsem zvyklý pracovat naplno a příliš neřeším, kolik je hodin. Na druhou stranu je nutné najít jistou rovnováhu mezi prací a osobním životem. Pokud je v některé z těchto oblastí problém, nezbytně se to promítne do té druhé. Hodně mi pomáhá důsledné plánování a dodržování pravidel timemanagementu.

Jak relaxujete po náročném pracovním dni?
Na prvním místě je rodina a pak sport a případné záliby. Času je málo a nejlepší je, pokud se to podaří nějak spojit.

Jak snášíte kritiku?
Naučil jsem se ji přijímat pozitivně a brát ji jako jakýsi druh zpětné vazby. Pro mě osobně je mnohem horší, pokud se k mé práci nikdo nevyjadřuje.

Co vám chybí ke štěstí?
Jsem šťastný člověk. Mám rodinu a to je pro mě to nejdůležitější.

Jakou část města máte nejraději?
Zámecké valy na podzim, když padají kaštany.

Co v Pardubicích postrádáte?
Opravdu postrádám dlouhodobou koncepci – jakýsi „podnikatelský záměr“. Vytvořením a dodržováním takovéto koncepce lze dosáhnout značných úspor, případně udělat více se stejným rozpočtem. V neposlední řadě je to také možnost občanů kontrolovat práci radnice a dodržování závazků a slibů. V podnikatelském prostředí je téměř nemožné dosáhnout úspěchu, pokud koncepce chybí.

Jaký dopravní prostředek nejraději a nejčastěji používáte pro cesty po Pardubicích?
Nejraději jezdím na kole anebo chodím pěšky. Pardubice jsou pro takový způsob dopravy svojí velikostí ideální. Bohužel nejčastěji jezdím autem, protože vozím svoji dceru do školy a autobusy jsou ráno beznadějně přecpané – o kultuře cestování nelze vůbec mluvit.

Rozhovor s dalším kandidátem na primátora Pardubic přineseme již zítra. Štafetu převezme Zdeněk Stránský, kandidát sdružení Pernštejn.

(dub)