Mexický velvyslanec v Česku José Luis Bernal ujistil, že v současné době není důvod se obávat cest do této latinskoamerické země kvůli prasečí chřipce.

„Situace je zde stabilizovaná. Mexiko v tomto okamžiku virus kontroluje. Už jsme zjistili, jak se objevil, a našli způsob, jak se proti němu bránit,“ uvedl pro Deník při své středeční návštěvě Pardubic mexický velvyslanec.
„Momentálně neexistují žádná omezení letecké dopravy nebo pohybu osob,“ podotkl José Luis Bernal, podle něhož byla celá hysterie kolem prasečí chřipky hlavně velkou mediální bublinou.

„Protestovali jsme proti tomu, aby byl virus označován jako mexická chřipka. Žádali jsme Evropskou unii, aby vůči Mexiku nepřijala žádná restriktivní opatření, a v tom nám Česká republika v době svého předsednictví velmi pomohla,“ nechal se slyšet mexický velvyslanec, který do města perníku zavítal na prezentaci druhého vydání knihy proděkana pro vědu a vývoj Filozofické fakulty Univerzity Pardubice Oldřicha Kašpara Dějiny Mexika.

„Máme radost, že i v České republice existují lidé, kteří se zabývají šířením informací o Mexiku, jeho kultuře či historii. Naše ambasáda to ráda podporuje a pan Kašpar jako vynikající znalec česko–mexických vztahů je opravdovým velvyslancem Mexika v České republice. Těší nás, že jeho kniha vzbuzuje mezi čtenáři velký zájem. Určitě i proto, že je objektivní a velmi dobře propracovaná,“ sdělil José Luis Bernal.
„Česko–mexickými vztahy se zabývám už třicet let. S nadsázkou tvrdím, že jsem poloviční Mexičan. Mluvím rychle, dělám výrazná gesta,“ pousmál se Oldřich Kašpar, podle něhož jedna mexická stopa vede i do Pardubic.

„V roce 1555 se Vratislav z Pernštejna oženil se španělskou šlechtičnou Marií Manrique de Lara y Mendoza, která byla vzdálenou příbuznou dobyvatele říše Aztéků Hernána Cortése. Kontakty Pernštejnů se španělským prostředím však trvaly i nadále. Dochovala se například část pernštejnské knihovny a osobní knihovny šlechtičny, která obsahovala řadu španělských tisků o Latinské Americe a Mexiku,“ pravil autor knihy Dějiny Mexika.

„Pardubice jsou pro nás zajímavou průmyslovou oblastí. Zároveň mají univerzitu, kde se hodně studentů učí španělštinu, což kvitujeme,“ uzavřel mexický velvyslanec.