Mezi nejčastější jména dívek narozených v loňském roce v Pardubickém kraji patřila Tereza, Eliška a Adéla.
Mezi chlapci vedli Jan, Jakub a Tomáš. Uvedla to Hedvika Fialová z Oddělení regionálních analýz a informačních služeb Českého statistického úřadu (ČSÚ).
„Tereza byla nejoblíbenějším jménem i v dalších osmi krajích, Jan v sedmi. Obě křestní jména přitom obsazují přední pozice více než třináct let,“ konstatovala Hedvika Fialová z ČSÚ.
Vedle častých jmen se objevovala i česká poměrně netradiční jména, jako je Adina, Anastázie, Darja, Doubravka, Inna, Johanka, Josefína, Kornélie, Rozárka, Štěpána, Týna či Valérie.
Netradiční jména v Pardubickém kraji
„V Pardubickém kraji se objevila i Amálie, Beáta, Elena, Justýna, Leontýna, Šarlota a Valentýna,“ potvrdila Hedvika Fialová.
K méně obvyklým chlapeckým jménům patřil například Arnošt, Benjamín, Bolek, Čeněk, Čestmír, Eliáš, Fabián, Hubert, Hugo, Jošt, Kvido, Metoděj, Pravoslav, Prokop či Vendelín. „V našem kraji se opakují i méně častá mužská jména, jako například Denis, Jonáš, Kristián, Matouš, Mikuláš, Samuel, Tobiáš či Vilém,“ dodala Fialová.
Dívčí jména podle Českého statistického úřadu podléhají více módním vlivům než jména chlapecká. Například předávání jména z rodiče na dítě je u dívek mnohem méně časté než u chlapců.
Nejčastější jména rodičů v Pardubickém kraji loni byla Jana, Petra, Lucie a Pavel, Martin a Jan.
Mezi perličky loni patřila jména jako Aaschinya, Biqi, Lupita, Oleksandra, Quinxun, Abdoul, Bilguut, Spiros, Thang, Zoltán, Thea, Malvína, Babeta, Šanel, Filoména, Gorděj, Jošt, Monty Pepa, Lucián, Jiljí. „V lednu bylo šestým nejudílenějším chlapeckým jménem Matyáš, které ještě před dvaceti lety bylo až na třistaosmé příčce,“ poznamenala Fialová.
(mm, len)