Lidé si mohli prohlédnout a vyzkoušet vojenskou techniku, prozkoumat pozorovatelnu, nebo se dozvědět něco o historii a ochraně obyvatelstva před zbraněmi hromadného ničení. Na své si přišly i děti, pro ně zde byla připravená stanoviště, na nichž probíhaly různé ukázky a soutěže. Děti pobavila také čarodějnice Vendulka, která sem dorazila na sajdkáře a zadávala jim netradiční úkoly.

Mnozí si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je spojit se pomocí spojovacího uzle například s kuchyní nebo se zdravotnickým stanem. Dozvěděli se, k čemu sloužila pozorovatelna, jak se do ní lezlo a proč byla vybudována právě na tomto místě.

Pardubické Senior taxi bude v klíčových časech posíleno.
Senior taxi v Pardubicích nestíhá. Město se zaměřilo na posílení klíčových časů

„Pozorovatelna civilní obrany byla dokončená 24. 4. 1964 a byla to reakce na studenou válku,“ uvedl Vít Hlaváček, předseda spolku, který se o pozorovatelnu stará. Po oba dny se konaly komentované prohlídky s průvodcem a každý návštěvník byl poučen, jak se bezpečně dostat do bunkru. Mnozí z nich si vyzkoušeli, jak správně držet zbraň nebo vyhledávat miny a jiné výbušniny.

Zahájení sezóny na pozorovatelně civilní obrany v MikulovicíchZahájení sezóny na pozorovatelně civilní obrany v MikulovicíchZdroj: Michal Žampach

Letošní novinkou je expozice plynových masek, která představuje masky od počátku civilní obrany až po současnost. Další novinkou je dvojice rozsocháčů neboli tzv. ježků, které sloužily jako protitanková překážka.