VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza traumacentrum: Obě strany se obviňují ze lží!

Pardubice - Ministerstvo zdravotnictví přímo v Pardubicích napadlo hejtmana. Nastává slovní válka

22.4.2009
SDÍLEJ:

Změny v traumacentrech obhajovala také Markéta HellerováFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Kolem pardubického traumacentra se vede další slovní přestřelka. Před nedávnem se rozhodl podat Pardubický kraj žalobu na ministerstvo zdravotnictví za to, že toto zařízení nebylo po loňském auditu zařazeno do sítě nejspecializo­vanějších center. Podle kraje tak Pardubická krajská nemocnice přišla o 160 milionů korun, které mohla získat z evropských fondů. Včera přímo na pardubické půdě uspořádalo ministerstvo tiskovou konferenci, kde byly výroky hejtmana Radko Martínka označeny za dezinformace až lži. Nová síť traumacenter je naopak podle něj přínosem pro všechny pacienty, protože se jim dostane lepší komplexní péče. Kraj vzápětí kontroval a svolal rovněž brífink. Na něm označil jednání ministerstva, které se neobtěžovalo kraj o své tiskovce vůbec informovat, za neslýchané.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky se rozhodlo reagovat na soudní žalobu kraje a prezentovat veřejnosti svůj postoj k reorganizaci sítě traumacenter. Nejkomplikovanější případy z oblasti Pardubického a Královéhradeckého kraje jsou totiž od nového roku oficiálně směřovány již do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, případně do Olomouce, pokud jde o kratší dojezdovou trasu. V Pardubicích panují obavy o osud zdejšího traumacentra. Podle ministerstva ale koncentrace superspecializované péče do center znamená zvýšení jejich počtu a rovnoměrné pokrytí celého území republiky. Rozhodně však neznamená rušení stávajících pracovišť, ale pouze vyčlenění těch, která jsou schopna převzít nejsložitější případy a komplexně se o tyto pacienty postarat. „Velmi mě znepokojuje, že někteří lidé dokáží tento významný posun směrem ke špičkovému evropskému zdravotnictví zneužít, jako například v Pardubickém kraji,“ říká ministryně tohoto rezortu Daniela Filipiová. „I přesto, že pacienti zde budou mít v oblasti medicíny dostupné zcela nové možnosti, představitelé kraje je znepokojují prostřednictvím zcela prokazatelných nepravd a manipulací s fakty.“ Ministryně sice včera osobně do Pardubic nedorazila, ačkoli byla již na cestě, tiskovka se i tak konala v silném složení. Dostavili se na ni její náměstkyně pro zdravotní péči Markéta Hellerová, zástupce zdravotní pojišťovny, šéf auditorské skupiny či ředitel královéhradecké nemocnice Leoš Heger.

Podle Markéty Hellerové je za vyčleněním superspeciali­zovaných pracovišť, jež budou vybavena i potřebnou moderní technikou, snaha ekonomicky nakládat s penězi. Evropská unie přispěje na jejich vybavení dvěma miliardami, stát přidá dalších šest set milionů korun. To se ale netýká pardubické nemocnice, protože ta v auditu neuspěla a zdejší traumatologie bude tzv. pracovištěm druhého typu. Pro jeho chod se podle Hellerové nic nemění, pouze několik desítek nejvážnějších případů bude mířit přímo do míst, kde dostanou nejšpičkovější péči. Jak uvedla náměstkyně, kauza traumacentra se stala politikou kartou a žaloby se ministerstvo neobává. „Je to politický krok nepodložený argumenty,“ dodala Hellerová.

Poté, co se o dopolední tiskové konferenci ministerstva dozvědělo vedení Pardubického kraje a nařčeních, že hejtman Martínek lže, i krajská samospráva svolala novináře na brífink. „Je to naprosto neslýchané a neuvěřitelný způsob jednání,“ řekl Radko Martínek a naopak obvinil ministerstvo z toho, že ani po několika měsících stále kraji a městu neodpovědělo na jeho dotazy. „Je to neuvěřitelné selhání ve veřejné funkci,“ řekl hejtman a pro změnu tvrzení ministerstva označil za lživá. Podpořili ho i vrcholní lékaři z Pardubické krajské nemocnice.

Autor: Petr Doubrava

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Matuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pardubice - Volební komisaři navštěvovali s přenosnou urnou také domácnosti voličů, kteří si o to požádali. Jednalo se zejména o hůře pohyblivé seniory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení