Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr obrany v Pardubicích: Byla by škoda o letiště přijít

Pardubice - „Pardubice jsou jediným letištěm v republice, kde je zároveň vojenský i civilní provoz," sdělil Martin Stropnický.

28.7.2015 1
SDÍLEJ:

Ministr obrany Martin Stropnický (vpravo) s velitelem pardubického 14. pluku logistické podpory, plukovníkem Stanislavem Hudečkem probírali i nízký personální stav zdejší posádky. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Otázky na fungování letiště, diskuze s vojáky a prohlídka pardubických posádek. Takový program včera v Pardubicích čekal na ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Tato návštěva se původně měla uskutečnit už na jaře letošního roku, ale nakonec na ní došlo až v pondělí odpoledne. Jedním z hlavních témat ministerské „vizity" byl i osud zdejšího letiště. To funguje jak pro potřeby armády, tak rovněž pro civilní lety. Tento model by se do budoucna měnit neměl.

Letiště se armáda vzdávat nebude

„Pardubice jsou jediným letištěm v republice, kde je zároveň vojenský i civilní provoz. V zahraničí je to celkem běžný způsob užívání a ani u nás není důvod to příliš měnit. O tento duální režim by byla škoda přijít. Armáda se letiště v Pardubicích nechce vzdát ani v budoucnu," ubezpečil Martin Stropnický.

Letiště v Pardubicích tak může i nadále počítat s tím, že část nákladů na provoz i v budoucnu bude hradit stát.

„Je to záložní letiště jak pro armádu, tak pro velkokapacitní nákladní stroje. Má takové předpoklady, možnosti a technické parametry, že je schopné sloužit veškeré technice leteckých sil a zároveň odbavovat i velkokapacitní vojenské letouny," vysvětlil ministr obrany.

Vojáci se ministra ptali i na nové platy

Na letišti se také setkal s vojáky zdejších posádek. Část dotazů zde byla i k výplatám, a tak ministr přímo koncovým příjemcům vysvětloval schválené legislativní změny.

„Od prvního července platí novela zákona o vojácích z povolání. Ta vytváří jakýsi kariérní řád, který jim má umožnit lepší plánování profesní kariéry. Má to určitý vliv na odměňování. Nyní jim poprvé přijde 'nová' výplata za červenec a je s tím spojena trocha nervozity. Celé je to koncipováno tak, aby voják byl motivován k profesnímu růstu, sebezdokonalování, vzdělávání. Pak může být povyšován a s ohledem na to i lépe odměňován. Vyzval jsem velitele, aby měli oči otevřené v případě výskytu nějakých zjevných negativ v novém systému. Novela zákona by ho pak mohla do jednoho roku upravit," podotkl Martin Stropnický.

Udržet vojáky a mít na nutné investice

Hlavní přání pardubické posádky 14. pluku logistické podpory jsou podle velitele Stanislava Hudečka jasné: „Udržet zde vojáky a získat prostředky na infrastrukturu. Pardubická posádka nebyla perspektivní, což se teď díky letišti mění. Uvidíme, jak se podaří některé věci v budoucnu změnit k lepšímu," uvedl.

Touhu 14. pluku logistické podpory v otázce personálního naplnění ministerstvo obrany řešit chce. V současné době mají logisti jen 75% potřebných stavů.

„Nízké stavy personálu ale nejsou jen v Pardubicích, to je problém celé armády. A nejen to. Těžko pak vojáka přesvědčíte, že jeho zemi na něm záleží, když nemá pořádné boty, výstroj a někdy ani zbraň. To je další z cest, kterou půjdeme a tudy také půjdou nemalé peníze," uzavřel Martin Stropnický.

Autor: Jiří Sejkora

28.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení