Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) potěšil odpůrce záměru společnosti AVE CZ modernizovat v Rybitví spalovnu nebezpečného odpadu.

Řekli jasné ne!

„K tomuto záměru jsme vydali negativní stanovisko. Samo o sobě není rozhodující, hlavní slovo má územní plán Rybitví a pozice samospráv. Protože ty jsou proti, domnívám se, že tento projekt úspěšný nebude,“ konstatoval pro Deník omáš Chalupa.

„To však neřeší problém s odpady. Měli bychom udělat všechno pro to, aby lidé co nejvíc recyklovali. Česká republika sice v tomto ohledu nepatří mezi úplné evropské premianty, ale není ani na chvostu pomyslného žebříčku. Je jasné, že stoprocentní recyklace odpadu nikdy nedosáhneme,“ podotkl ministr.

„Pak existuje možnost ukládat, skládkovat. V tomto ohledu je na tom naše země poměrně dost bídně. Skládkujeme víc, než si můžeme dovolit. Za chvíli už pomalu ani nebudeme mít kde. Proto je třeba hledat nějaké rozumné energetické využití odpadu,“ pokračoval Tomáš Chalupa.

„I v případě Pardubicka budeme muset nalézt řešení, které bude nejlepší pro životní prostředí. V České republice už dnes existují příklady spaloven, které fungují a kterým veřejnost důvěřuje. To je ale běh na dlouhou trať a je potřeba na tom pracovat,“ dodal ministr životního prostředí.

Ten se na Pardubicku zajímal i o kvalitu ovzduší. „Není pochyb, že Pardubice jsou městem chemického průmyslu a že tento fakt má vliv na kvalitu ovzduší. Přijde mi, že řešení tohoto problému se zde všichni snaží hledat a že to tu i rozumně funguje. Neznamená to, že by nebyly problémy, ale ty jsou od toho, aby se řešily,“ uvedl Tomáš Chalupa.

Viděl i sběrný dvůr

Ministr životního prostředí zavítal i do Horního Jelení, kde se seznámil s projektem na vybudování sběrného dvora, který dostane téměř sedmimilionovou dotaci.
„Jeho cílem je dát lidem možnost ukládat nebezpečný i komunální odpad legálně, zvýšit podíl separovaného odpadu ve městě a také efektivněji využívat odpadový materiál,“ pravil Chalupa.

„Projekt, který pomůže zlepšit základní infrastrukturu a technické vybavení pro nakládání s odpady ve městě Horní Jelení a v obci Jaroslav, má rovněž zabránit případným únikům nebezpečných látek do okolí města a obecně zlepšit životní prostředí v regionu,“ upřesnila Michaela Jendeková z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.