Ministerstvo školství nebude nijak zasahovat do prošetřování údajného plagiátorství na Univerzitě Pardubice.

O zásah žádal ministryni poslanec za hnutí ANO a předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Jiří Zlatuška.

„Rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig ustavil etickou komisi, která se má ochranou duševního vlastnictví zabývat. Domnívám se, že je potřeba tento postup respektovat, vyčkat na výsledky šetření komise a apriorně nepředjímat jeho průběh a závěry," uvedl náměstek ministryně školství Stanislav Štech s tím, že 
z informací vyplývá, že se rektor problémem zabývá a není tudíž důvod k aplikaci zákona o vysokých školách.

Poslanec Zlatuška ovšem s takovou odpovědí spokojen není. „Vzhledem k tomu, že rektor napsal už dříve, že vykazování cizího díla je 
v pořádku, je postoj ministerstva fakticky takový, že krádeže autorství v českém vysokém školství nevadí a patří ke zdejšímu bontonu," nechal se slyšet Jiří Zlatuška, který byl v minulosti rektorem Masarykovy univerzity v Brně.

DISERTAČNÍ PRÁCE

V čem celá kauza spočívá? 
V březnu letošního roku se odborný asistent Katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky 
v dopravě Václav Lenoch obrátil na akademický senát se stížností na zneužití jeho disertační práce.

„Sepsal jsem výsledky výzkumu pro jednu publikaci, ve které jsem byl uveden jako spoluautor. Potom 
z toho ale vznikly další dva články, u kterých jako spoluautor uveden nejsem. Nejvíc zarážející pro mě bylo, že mi ty články nikdo neposlal, vůbec jsem nevěděl, že vznikají," vysvětlil Václav Lenoch.

Případem se už zabýval interní audit, nyní ho má řešit etická komise.

„Rozhodně tuto záležitost nepodceňuji, ale řekl bych, že jde o spíš problém v mezilidských vztazích na pracovišti," podotkl rektor pardubické univerzity Miroslav Ludwig.