Jana Smetanová, krajská radní a jedna z kandidátek ODS na nejvyšší post v kraji, v této souvislosti hovoří dokonce o cílené kampani proti své osobě. Odpůrci Smetanové poukazují na její aktivity coby pionýrské vedoucí v osmdesátých letech.

Smetanová se svou „pionýrskou“ prací nikdy netajila. V životopisech ji uvádí už od začátku své politické kariéry v Občanské demokratické straně. „Do ODS jsem vstoupila až v roce 1997 po takzvaném sarajevském atentátu, kdy strana neměla vysoký kredit, abych nebyla označena, jak se v té době používalo – za převlékače kabátů,“ říká radní Jana Smetanová.

Údajnou komunistickou minulost však Smetanová popírá. „Tatínek mého bratra emigroval v roce 1968 a naše rodina s tím měla problémy. Učitelské místo jsem nedostala ani přes opakované žádosti, a protože jsem chtěla pracovat s dětmi, přijala jsem místo skupinové vedoucí. Svou práci jsem dělala, jak nejlépe jsem uměla, a myslím, že bylo dobře, že jsme se ve volném čase dětem věnovali,“ říká Smetanová.

„Na sklonku roku 1989 jsem dostala od základní organizace ve škole nabídku na vstup do KSČ, absolvovala jsem několik školení, ale členkou strany jsem se nestala,“ vysvětluje Jana Smetanová.

O vývoji své kariéry hovoří radní zcela otevřeně, přesto je její kandidatura na hejtmanku pro některé lidi nepřijatelná.

„Paní Smetanová podle mého názoru vychovávala mládež v duchu marxismu – leninismu. Kdo toto odmítl, nemohl dělat kariéru. Ona si ji budovala. To, že dnes kandiduje na hejtmanku za pravicovou stranu, je pro mě nepřijatelné,“ říká bývalá členka rady Občanského fóra města Pardubice Jarmila Kudláčková.