„V sedm hodin ráno vystřídala unavené hasiče nová směna, která pokračovala v odklízení popadaných stromů. Do oběda pak zasahovali hasiči v celém kraji celkem u dvaaosmdesáti událostí,“ potvrdila našemu Deníku mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

V úterý odpoledne dorazilo do Pardubic výjezdové vozidlo Tatra se čtyřicetitunovým navijákem ze záchranného útvaru v Hlučíně.

„Tato těžká technika by měla pomoci s likvidací událostí v okrese Pardubice,“ upřesnila Horáková. Kvůli nebezpečí polomů pod tíhou sněhu a pádu stromů na silnici bylo uzavřeno pět úseků silnic. Ze státních komunikací nešlo například projet silnici I/36 z Velin do Borohrádku.
Do Průmyslové ulice v Pardubicích byli přivoláni hasiči, důvodem byly praskající nosníky u skladové haly.

„Střecha se pod nánosem sněhu skutečně hýbala. Hasiči doporučili majiteli odstranit velkou vrstvu sněhu,“ uvedla mluvčí hasičů.
V centru Pardubic pak hasiči odstraňovali převisy sněhu. „Hasiči vyjíždějí k případům, kdy sníh a rampouchy ohrožují procházející chodce na veřejném prostranství,“ konstatovala Horáková.

Podle ní se totiž jedná o odstranění akutního nebezpečí. Jsou to zejména budovy základních škol, mateřských škol, kulturních zařízení a institucí. V jiných případech operační důstojník doporučí specializovanou firmu s výškovou technikou, která sníh odstraní za poplatek.
Podle hasičů by měli lidé dbát zvýšené opatrnosti při průchodu kolem domů, mohlo by totiž dojít k nekontrolovatelnému pádu velkého objemu sněhu a způsobit zranění.

Na rovných střechách by měli majitelé domů pečlivě odstraňovat sníh, protože jeho vysoká vrstva (zvláště pokud začne tát nebo do ní naprší) může být velmi těžká. „Při odklízení je ale nutná velká opatrnost a musí se provádět symetricky, tedy ne jen na jedné části střechy. Zledovatělá vrstva by se neměla odstraňovat za každou cenu, zvlášť ne ostrými nástroji,“ varuje občany Horáková.

Statisitka zásahů hasičů v Pardubickém kraji za poslední 4 dny


Výpomoc se zvládnutím vysokého počtem nehod, kdy hasiči na Pardubicku museli vyprošťovat z příkopů zapadlá vozidla nabídla i hasičská Záchranná brigáda z Hlučína.  „Do Pardubic dorazilo vyprošťovací vozidlo s navijákem do čtyřiceti tun. Jeho pomoci jsme využili v Ostřešanech, při vyprošťování zapadlého autobusu,“ uvedla Horáková.

Jiří Sejkora, Jan Šafář