Sehnat cenově příznivé bydlení v Pardubicích je oříškem. Mladí lidé často nemají peníze, aby zaplatili běžný nájem. Hypotéku nedostanou, protože nemají potřebný základ.

V podobné situaci se ocitla dvaadvacetiletá Elena Crema, která bydlí s početnou rodinou v malometrážním bytě. Tíživá situace ji donutila zažádat si začátkem dubna o startovací byt, který představuje výhodné bydlení pro lidi do 30 let. „V mém věku se nedá žít tak, jak žiji. Zažádala jsem, protože potřebuji soukromí a s mým platem nezaplatím nic jiného,“ vysvětluje Elena, která pracuje jako zdravotní sestra v ordinaci zubního lékaře.

Elena se tak zařadila mezi 196 mladých lidí, kteří si o startovací bydlení požádali. Rozděleno mezi ně bylo 25 malometrážních bytů o dispozicích 1+kk, 1+1 a 2+kk.

Nízké nájemné

„Zájem o byty za zvýhodněné nájemné mezi mladými lidmi neklesá, což je dáno i vysokou cenou nájemného a kupní cenou bytů,“ říká náměstek Jakub Rychtecký.

Nízká cena nájemného motivovala i další zájemce. Nájemníci městu měsíčně zaplatí 50 korun za metr čtvereční, čtvrtý rok se nájemné zvedne na 80 korun.

„V bytě, ve kterém bydlím, mi nedávno zvýšili nájem o 1600 korun. Nájemné ve startovacím bytě je třetinové proti běžným nájmům. Bohužel jsem ale vylosován nebyl,“ uvádí jeden z žadatelů, který si nepřál uvést jméno.

Elena měla větší štěstí a v červenci se tak bude moci přestěhovat do bytu 1+1 v Polabinách. Nájemné ji měsíčně přijde na 4892 korun s energiemi. Nízký nájem má mladým lidem pomoci se osamostatnit a našetřit, aby splnili podmínky pro získání hypotéky.

Zájemci si vybírali byty v osmi lokalitách. Někteří z nich označili malý výběr lokalit jako nevýhodu v konceptu startovacího bydlení.

„Nemůžu si jako zájemce pořádně vybrat, kde budu bydlet. Většina bytů byla z oblasti Polabiny. Pro mě to znamená horší dopravu do práce,“ vysvětlila Crema s tím, že byty se navíc často nachází v oblastech, které nejsou příliš bezpečné. „Jako třeba ulice Železničního pluku nebo ulice Bělehradská v těsné blízkosti hotelu Harmony,“ dodala.

První byty se vrátí

Čtveřice žadatelů nesplňovala podmínky, nemohla být tedy do losování zařazena. „Zájemci nedoložili veškeré potřebné dokumenty nebo potvrzení,“ informoval Branislav Štefanča z pardubického magistrátu.

Zájemci se budou moci přihlásit zase příště. Projekt statovacího bydlení odstartoval již před čtyřmi lety, příští roky tak první nájemníci budou byt vracet městu. Pardubice vyčlenily pro mladé lidi již sto bytů.