Letošního ročníku soutěže Intel Isef 2008, který se konal v Atlantě v americkém státě Georgia, se jako členka národní delegace zúčast〜nila i radní Pardubického kraje Jana Smetanová.

„Studenti středních škol z 51 zemí světa představili 1270 vědeckých a technických projektů. V angličtině je prezentovalo 1560 řešitelů,“ konstatovala Jana Smetanová.

„Účast na této akci je pro mladé budoucí techniky a vědce prestižní záležitostí. Američané si soutěže skutečně váží. Každoročně je sponzorována miliony dolarů,“ poznamenala krajská radní.

„Zahajovací i závěrečný ceremoniál navštívily tisíce lidí. Účastníci klání se setkali rovněž s nositeli Nobelovy ceny,“ řekla Jana Smetanová.
Česká republika měla za mořem pět projektů. „Velkou naději jsem vkládala do Zuzany Egertové. Ta v projektu nazvaném Vliv vybraných faktorů na závojenku podtrnku zkoumala, jak na danou houbu působí látky důležité pro výživu, NaCl, pH, fungicidy a jestli závojenka podtrnka ovlivňuje bakterii Agrobacterium. Přestože jsme ocenění nedostali, účastníci získali mnoho nových zkušeností, kontaktů i rad, jak ve svém bádání pokračovat,“ prohlásila krajská radní.

„Projekty hodnotilo tisíc porotců a studenti museli svou práci nejen zajímavě prezentovat, ale také odpovídat na mnoho odborných otázek,“ dodala Jana Smetanová.