Proto se věnuje počítačové grafice, která je stěžejní pro jeho projekt s názvem MATTRIX – Matějův svět počítačové grafiky, jehož cílem je ukázat možnosti uplatnění osob s poruchami autistického spektra. Během července a srpna minulého roku Matěj vytvořil 11 obrazů, které je možné nyní zakoupit v prodejní dražbě.

Benefice projektu Mattrix se uskuteční v pátek od 17.30 do 19.30 hodin a nabídne Matějova díla k prodeji. Výtěžek je určen pro klienty služby sociální rehabilitace.

Zájemci si budou moci zakoupit také trika či placky s motivy, které Matěj prostřednictvím počítačové grafiky vytvořil. „Benefici bude moderovat Stáňa Lavrovič, s pěveckým vystoupením se představí herečka Východočeského divadla Martina Sikorová a také talentovaná Barbora Brodníčková,“ uvedla Hana Janiková, ředitelka Rodinného Integračního Centra.

„Podařilo se nám naplnit nejdůležitější myšlenku projektu a to, prodat Matějův talent i přes jeho sociální handicap. Podařilo se nám pozvednout Matějovo sebevědomí a ukázat široké veřejnosti, rodičům dětí s poruchami autistického spektra i dospělým osobám s PAS, že stojí za to rozvíjet technické i umělecké dovednosti, že stojí za to bojovat,“ řekla sociální pracovnice Jaromíra Staňková, v jejíž hlavě myšlenka projektu vznikla.

Obrazy ale mají delší historii – od léta procestovaly Pardubický kraj. K vidění byly v budovách Pardubického kraje, Elektrárny Opatovice, ČSOB pojišťovny Pardubice a radnice města Lanškroun. (las)