Babybox je celý z nerezu, jeho dvířka se otvírají automaticky, končetiny odloženého novorozence jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Dokonalejší je také signalizace, která minimalizuje počet falešných poplachů. „Zařízení rozlišuje případy, kdy někdo babybox otevře ze zvědavosti a kdy je do vaničky skutečně vloženo dítě," uvedl výrobce babyboxu Zdeněk Juřica.

Nový babybox stojí i s instalací kolem tří set tisíc korun. Zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess jejich výrobu financuje výlučně z darů. Ještě před pár dny si postěžoval, že s mecenáši je to v Pardubicích špatné. Včera už byla pardubická bilance veselejší, podporu při výměně boxu přislíbili manželé, kteří pomáhali už v roce 2008 při instalaci prvního babyboxu, a ozval se i další dárce. „Všechny babyboxy v České republice za jedenáct let své existence pomohly vstoupit do nového života 144 dětem," přiblížil Ludvík Hess.

Babybox byl v zadní části pavilonu Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice instalován v červenci 2008. Od té doby do něj bylo odloženo pět nechtěných dětí.