VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Montessori třídy nabízejí individuální přístup

Pardubice - V uplynulém týdnu se na základních školách konal zápis budoucích prvňáčků. Možností, kam dítě zapsat, se nabízelo několik

13.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Většina rodičů nastávajících prvňáčků si určitě dobře uvědomuje, jak obrovský význam má pro člověka právě začátek školní docházky.
Škola je jakýmsi startovním blokem pro naše budoucí povolání. A my jako rodiče bychom měli vytvářet odpovídající předpoklady pro rozvoj dítěte.
Základní kámen pokládáme vlastně již od první třídy. Už prvňáček nad písankou či slabikářem buduje svůj vztah k učení, k novým poznatkům a dovednostem.

Důležitější je cesta, úkol je třešinkou

Úkolem učitelů prvního stupně základní školy by mělo být nejenom vědomosti poskytnout, ale také umožnit dětem učivo přijímat, samostatně zpracovávat, dávat do souvislostí a především plně chápat.

Dobrý učitel tedy vědomosti jednak předává a současně umožní dítěti, aby se k řadě z nich dopracovalo samo. Pro dítě je totiž často výrazně důležitější cesta, kterou musí k cíli urazit. Samotné splnění úkolu představuje už jen tu pomyslnou třešinku na dortu.

Představte si sami sebe na začátku složitého labyrintu. Jeden den budete mít k dispozici průvodce, který při dokonalé znalosti terénu půjde dva kroky před vámi a provede vás během půl hodiny spletitými uličkami až k cíli. Druhý den, ale dostanete v dalším bludišti od jiného průvodce do ruky plánek a pár dobře formulovaných hádanek, jejichž vyluštění skrývá klíč k mapě. Do cíle se budete propracovávat hodinu či dvě.

Ale s jakým pocitem tam dojdete první den a jaké budou vaše emoce, až díky vlastnímu přičinění dosáhnete vytčené mety den druhý?
Pro děti je obvykle fáze hledání a propracovávání se k cíli poutavější než to pomyslné protnutí cílové pásky.

Při výběru školy pro naše děti zvažujeme mnoho faktorů – dostupnost, zaměření, způsob výuky apod. Vždy je dobré se včas na jednotlivých školách informovat, řada z nich pořádá nejrůznější dny otevřených dveří či besedy.

Škol, kam budoucího prvňáčka zapsat je mnoho. Jednou z možností, která se v pardubickém regionu nabízí, jsou Montessori třídy při ZŠ Polabiny 1, které fungují již šestým rokem. Zápis se zde konal v uplnulém týdnu.

Krédem Montessori pedagogiky je – řečeno ústy dítěte: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Učivo je s dětmi probíráno na speciálních výukových pomůckách, které jim umožní dokonale pochopit podstatu dané problematiky. Navíc je v Montessori třídách brán maximální ohled na individualitu a osobní tempo daného žáka.

Učivo odpovídá běžným třídám

Probrané učivo musí pochopitelně v rámci daného školního roku plně odpovídat nárokům kladeným na žáky v běžných třídách, ale nabízí se tu prostor pro děti, které mají například na začátku školy pomalejší „rozjezd“, případně naopak vstřebávají učivo velice rychle a uvítají svižnější tempo.

Čekání, až ostatní spolužáci proberou látku, která jim je dávno jasná, si tedy nemusí krátit nejrůznějšími kázeňskými prohřešky. Schopnosti těchto dětí se dají velmi dobře využít k další smysluplné činnosti.

Montessori třídy při ZŠ Polabiny 1 nabízí dětem individuální přístup, tvůrčí vzdělávání, kvalitní výuku cizích jazyků a příjemné prostředí. O tom se můžete nejlépe přesvědčit, když školu sami navštívíte. Nejlépe kdykoliv během vyučování, abyste měli možnost vychutnat si atmosféru tvořivého vyučování.

Kateřina Götzová

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skauti z Brna přivezli v neděli ráno do Pardubic Betlémské světlo.
7

OBRAZEM: Betlémské světlo doputovalo na východ Čech

Basketbalové utkání Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerném) a Basket Fio banka Jindřichův Hradec (v modrém) v pardubické hale na Dašické.
21

Basketbalisté jasně přehráli poslední tým tabulky

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Na Štědrý den se bude zpívat

Pardubicko – Na Štědrý den, který letos připadá na neděli, není nutné sedět doma. Na Pardubicku se chystá celá řada akcí.

I devadesát dětí z chudých rodin čeká, že dostanou dárek

Pardubice – Vloni sháněla Oblastní charita Pardubice dárek pro děti z padesáti chudých rodin. Letos už má v péči ohrožených rodin devadesát a další dárky by uvítala pro více než 50 dětí, kterým pomáhá na Chrudimsku.

Starý Mateřov? Poctivost zlepšila kvalitu tréninků

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Překročená meta, ale… SK Starý Mateřov se v nejnižší krajské soutěži už zabydlel. A zejména v domácím prostředí nahání soupeřům hrůzu. Asistent trenéra MARTIN MEDUNA, si ale uvědomuje, že postavení i bodový zisk jeho týmu mohl být lepší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT