VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Montessori třídy nabízejí individuální přístup

Pardubice - V uplynulém týdnu se na základních školách konal zápis budoucích prvňáčků. Možností, kam dítě zapsat, se nabízelo několik

13.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Většina rodičů nastávajících prvňáčků si určitě dobře uvědomuje, jak obrovský význam má pro člověka právě začátek školní docházky.
Škola je jakýmsi startovním blokem pro naše budoucí povolání. A my jako rodiče bychom měli vytvářet odpovídající předpoklady pro rozvoj dítěte.
Základní kámen pokládáme vlastně již od první třídy. Už prvňáček nad písankou či slabikářem buduje svůj vztah k učení, k novým poznatkům a dovednostem.

Důležitější je cesta, úkol je třešinkou

Úkolem učitelů prvního stupně základní školy by mělo být nejenom vědomosti poskytnout, ale také umožnit dětem učivo přijímat, samostatně zpracovávat, dávat do souvislostí a především plně chápat.

Dobrý učitel tedy vědomosti jednak předává a současně umožní dítěti, aby se k řadě z nich dopracovalo samo. Pro dítě je totiž často výrazně důležitější cesta, kterou musí k cíli urazit. Samotné splnění úkolu představuje už jen tu pomyslnou třešinku na dortu.

Představte si sami sebe na začátku složitého labyrintu. Jeden den budete mít k dispozici průvodce, který při dokonalé znalosti terénu půjde dva kroky před vámi a provede vás během půl hodiny spletitými uličkami až k cíli. Druhý den, ale dostanete v dalším bludišti od jiného průvodce do ruky plánek a pár dobře formulovaných hádanek, jejichž vyluštění skrývá klíč k mapě. Do cíle se budete propracovávat hodinu či dvě.

Ale s jakým pocitem tam dojdete první den a jaké budou vaše emoce, až díky vlastnímu přičinění dosáhnete vytčené mety den druhý?
Pro děti je obvykle fáze hledání a propracovávání se k cíli poutavější než to pomyslné protnutí cílové pásky.

Při výběru školy pro naše děti zvažujeme mnoho faktorů – dostupnost, zaměření, způsob výuky apod. Vždy je dobré se včas na jednotlivých školách informovat, řada z nich pořádá nejrůznější dny otevřených dveří či besedy.

Škol, kam budoucího prvňáčka zapsat je mnoho. Jednou z možností, která se v pardubickém regionu nabízí, jsou Montessori třídy při ZŠ Polabiny 1, které fungují již šestým rokem. Zápis se zde konal v uplnulém týdnu.

Krédem Montessori pedagogiky je – řečeno ústy dítěte: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Učivo je s dětmi probíráno na speciálních výukových pomůckách, které jim umožní dokonale pochopit podstatu dané problematiky. Navíc je v Montessori třídách brán maximální ohled na individualitu a osobní tempo daného žáka.

Učivo odpovídá běžným třídám

Probrané učivo musí pochopitelně v rámci daného školního roku plně odpovídat nárokům kladeným na žáky v běžných třídách, ale nabízí se tu prostor pro děti, které mají například na začátku školy pomalejší „rozjezd“, případně naopak vstřebávají učivo velice rychle a uvítají svižnější tempo.

Čekání, až ostatní spolužáci proberou látku, která jim je dávno jasná, si tedy nemusí krátit nejrůznějšími kázeňskými prohřešky. Schopnosti těchto dětí se dají velmi dobře využít k další smysluplné činnosti.

Montessori třídy při ZŠ Polabiny 1 nabízí dětem individuální přístup, tvůrčí vzdělávání, kvalitní výuku cizích jazyků a příjemné prostředí. O tom se můžete nejlépe přesvědčit, když školu sami navštívíte. Nejlépe kdykoliv během vyučování, abyste měli možnost vychutnat si atmosféru tvořivého vyučování.

Kateřina Götzová

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
10

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení