Na Pardubicku se sice žádné megalitické stavby nenalezly, přesto si člověk nyní může udělat určitou představu, jak tato impozantní díla mohla vypadat. Stačí mu k tomu zavítat do Ohrazenic, místní části krajského města. Před víkendem zde byl prostor nedávno vybudovaného kruhového objezdu osazen mohutnými kamennými kvádry. A pardubický „Stonehenge“ byl na světě.

Kamenný kruh

Kruh velkých pískovcových kvádrů - zhruba tři metry dlouhých – se od středy tyčí uprostřed kruhového objezdu v Ohrazenicích. Uvnitř kruhu menhirů je pak umístěna menší kamenná stavba, která připomíná proslavený anglický Stonehenge. Završil se tak nápad jak využít tuto dopravní stavbu i po estetické stránce.

„Menhiry mají symbolizovat ohradu, ohrazení něčeho čili Ohrazenice,“ vysvětluje pro někoho možná nezvyklé dílo starosta sedmého městského obvodu Milan Tichý.

"Jsou to pořádné kusy kamene, to znamená, že by je ani řádění potenciálních vandalů, kterých se samozřejmě po městě pohybuje řada, nemělo ohrozit. Předpokládáme, že si na tom nikdo nebude zkoušet svoje svaly.“ Kamenný monument bude navíc nepřetržitě monitorován kamerovým systémem.

Netradiční úprava středového kruhu podle Milana Tichého přispěje i k bezpečnosti silničního provozu. Kruhový objezd je díky menhirům zdaleka vidět a signalizuje řidičům, že se blíží k překážce.
Úpravu křižovatky pořídil městský obvod za tři sta tisíc korun. Jde ale o peníze, které malá radnice obdržela jako osmisettisícový sponzorský dar do městského rozpočtu.

„Nejsou to peníze, o které bychom ošidili třeba výstavbu chodníků či opravy komunikací. Byly to prostě peníze navíc. Je potřeba si uvědomit, že celková investice na opravu komunikace, včetně kruhového objezdu, který dostal první cenu v soutěži všech kruhových objezdů v Pardubickém kraji za dopravně bezpečnostní řešení, byla kolem šestnácti milionů korun. To znamená, že těch tři sta tisíc korun nevidím jako zásadních. Je to určitá atrakce, když zkusíme uvažovat i v kategoriích, že leckdy je dobré udělat něco také po estetické stránce. Zkrátka že peníze nemusí být vždy vynaloženy účelově, ale i účelně, pokud přistoupíme na to, že i estetika patří k normálnímu životu,“ obhajuje starosta novou výzdobu, která může vyvolat i kontroverzní reakce. Stavba je ale podle Tichého řádně schválena zastupiteli obvodu.