Historie Gira se začala psát 22. 5. 1982, necelé dva roky od ustavení oddílu CKP Moravany. Tehdy vznikl nápad uspořádat po vzoru holických cyklistů vyjížďku, která by vedla směrem opačným, a sice na Českomoravskou vysočinu. První ročník se jel ještě pod jménem Tour de Krásný (za krásného počasí).

Na startu se sešlo 51 cyklistů a vydali se po trase dlouhé 120 kilometrů přes Kočí, Slatiňany, Seč až k vysílači Krásné, kde se celá skupina sjela a byla vyfotografována.

Závěrečné posezení se konalo v Moravanech na návsi č.p. 11 ve staré jídelně JZD, se kterým ještě tehdy místní oddíl úzce spolupracoval. Úspěch této akce nabudil organizátory v čele s Ottou Nečesaným k přípravě druhého, mírně vylepšeného ročníku již s názvem Giro de Vysočina. Záměr pořadatelů přilákat ještě vyšší počet účastníků tím, že připraví i kratší úsek, vyšel a druhého ročníku se zúčastnilo 70 cyklistů.

Hlavním cílem se opět stal vysílač Krásné a pro zpestření byla připravena beseda s bývalými československými reprezentanty v cyklistice S. Venclovským a K. Hasoněm.

Třetí ročník připravil inovaci trasy, která vedla přes Vraclav, Nové Hrady, Proseč, Kameničky, Hlinsko, Trhovou Kamenici a obávaný kopec Krásné se tak jel opačným směrem – dolů. Bylo nutné ušetřit síly cyklistů, protože celkový počet kilometrů se vyšplhal až na 140. Tento rekord padl během 9. ročníku Gira, jehož trasa 145 km zavedla cyklisty přes Skuteč, Hlinsko, Vojnův Městec až na Cikháj a zpět přes Trhovou Kamenici, Nasavrky a Kočí.

Popularita rostla

Od té doby se Giro těšilo vzrůstající popularitě, až na několik ročníků (například 12. v roce 1993), kdy nepřízeň počasí překazila plány organizátorů. Pro hustý a vytrvalý déšť byl tehdy start posunut o dvě hodiny a trasa zkrácena do Zderaze. I přesto za těchto podmínek odstartovalo a vrátilo se 17 borců.
Naopak účastnicky nejúspěšnějším Girem se stává jubilejní 25. ročník, který se uskutečnil 20. 5. 2006. Na startu se sešlo 168 příznivců cyklistiky a 7 pracovníků realizačního týmu. Úseky 100, 80 a 60 kilometrů vedly opět přes vysílač Krásné, kde probíhalo fotografování jednotlivých cyklistů na diplomy.

Rovněž byla připravena trasa pro horská kola. V historii Gira byly i tři ročníky (5., 14. a 24.), které nezůstaly věrné svému názvu. Trasa nevedla, jak by stálí účastníci očekávali, na Vysočinu, nýbrž na rozhlednu Andrlův Chlum u Ústí nad Orlicí či na Kozlovský kopec u České Třebové. Při příležitosti 5. ročníku Gira na Andrlův Chlum byl založen oddíl cykloturistické mládeže a o dva roky později byla pro ně připravena čtvrtá zkrácená trasa Gira v délce 50 kilometrů, kterou projelo 15 žáků a dorostenců. Mezi další vydařené ročníky se může řadit i 17. do Poličky dne 16. 5. 1998 se 130 jezdci v sedlech. O jeho hladkém průběhu a výborné organizaci informovaly veřejnost Pardubické noviny. V článku byly vyzdviženy výkony nejmladšího účastníka - tehdy osmiletého Petra Píši z Chvojence, který bez potíží ujel nejdelší z variant, a nejstaršího sportovce - 79letého Miroslava Kratochvíla z Pardubic. Cyklistou nejvzdálenějším, který svou návštěvou poctil 16. ročník Gira, se stal Jaroslav Resl z Plzně.

Rekordmani závodu

Nelze opomenout oddílové rekordmany Ottu Nečesaného a Oldřicha Kudrnu – absolvovali všech dosavadních 29 ročníků a s největší pravděpodobností budou k vidění i na letošním. Giro by se dnes nedožilo 30. narozenin, nebýt nadšených organizátorů, kteří se každým rokem snaží vylepšovat tuto, dnes již tradiční, moravanskou událost. Letošní ročník se koná v sobotu. Prezentace účastníků je od půl osmé, start v osm hodin u obecního úřadu.

Petr Hlavatý