Cestovní kanceláře přizpůsobují nabídku konkrétním potřebám svých klientů. Na jejich pultech se tak setkáte se zájezdy pod stan za pár stovek, pobyty u moře za pár tisíc, ale také s dovolenou za statisíce, ba i miliony.

Dovolená na splátky

K utrácení za dovolenou příspívá i fakt, že cestovní kanceláře nabízejí pobyty na splátky. „Klientům nabízíme splátkový kalendář. Když dovolenou uhradí do čtyř měsíců od podpisu smlouvy, zaplatí základní cenu,“ uvedla Kateřina Venzarová z CK Firo Tour.

Naopak na ústupu jsou tzv. last minut zájezdy. Značně se omezuje jejich nabídka a jejich cena se nijak výrazně nesnižuje. Pryč jsou doby, kdy mohl cestovatel ušetřit za odjezd na poslední chvíli až padesát procent z původní ceny. „Letos se slevy last minutových zájezdů pohybují kolem deseti procent z původní ceny,“ vysvětlil Dan Plovajko z CK Fischer.

Pokud se rozhodnete vycestovat do exotičtějších krajů na vlastní pěst, je dobré věnovat přípravě cesty dostatek času. Na případná nebezpečí upozorňuje ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

Chata? Dobrá volba!

Rok od roku se také zvyšuje zájem o pronájem rekreačních chat a chalup v Čechách a na Slovensku. Zamluvit si můžete chatu jen s teplou a studenou vodou a sociálním zařízením, ale když si připlatíte, čeká na vás rezidence s bazénem, saunou, krbem a satelitním příjmem. „O chaty a chalupy mají zájem jednak rodiny s dětmi, které v nich tráví dovolenou, pak také mladí lidé, pro ně je to spíš záležitost čundru a velmi se zvyšuje procento matek s dětmi, které tak tráví třeba druhou nebo i třetí dovolenou,“ vysvětlil Michal Moravec, ředitel B&K Tour.

TURECKO. Dříve exotická destinace se stává zcela běžně navštěvovanou. Pomalu se zvyšuje i průměrná cena zájezdu. Češi si rádi připlatí za komfort a služby.