Náměstíčko v Cholticích přes léto prochází opravou, lépe řečeno jedna z jeho dominant, kterou je sousoší Nejsvětější trojice. Vznik památky sahá do roku 1680 a připomíná morovou ránu, která postihla zdejší kraj. Za více než tři století se do kamenné stavby zakousl zub času, v posledních letech jí však dali více zabrat zloději.

Není to tak dávno, co pískovcové sousoší poškodil zloděj, který si z něj vylomil a odvezl část balustrádové zídky. Radnice městyse po této nepříjemné zkušenosti nechala raději sousoší ukrýt za kovovou mříž s hroty. „Sousoší ničilo klima do roku 1990, nad rok 1990 zase vandalové,“ okomentoval stav morového sloupu starosta Choltic Jan Málek, který nemůže najít slušného slova na zloděje kamenných prvků choltické památky. „Nejprve jsme museli nechat udělat ochrannou mříž, to byl první krok. Osobně jsem jí brousil špičky, aby jim to natrhlo zadek. Teď jsme se pustili do demontáže celého bloku, všechno je nádherně očištěné, je to úžasná kamenická práce,“ pravil.

Sochy byly demontovány již vloni a převezeny do odborných rukou restaurátorů, poničená balustráda byla opravena a bude doplněna chybějícími díly, které jsou již připraveny k osazení. Do října pak bude podle starosty opravené sousoší připraveno k slavnostnímu odhalení.

„Příští rok nás čeká další etapa – zadláždění celého monumentu do prostoru náměstí,“ dodal Jan Málek.