Provoz na silnici třetí třídy z Holic přes Horní a Dolní Ředice a Choteč do Sezemic je z důvodu celkové obnovy dvou mostů přes potok Ředička omezen. Jedná se o most u dolnoředického obecního úřadu a o most na začátku obce Choteč.

Důvodem obnovy, která začala na počátku července, byl havarijní technický a statický stav mostů. Důležitou skutečností je i protipovodňová ochrana obyvatel obou obcí.

„Zastupitelstva našich obcí dlouhodobě vyvíjela tlak, aby k opravě došlo. V minulosti několik povodní, zejména ta v roce 2006, totiž ukázalo, že průtok vody pod mosty prostě nestačil,“ řekl starosta Dolních Ředic Michal Kurka.

Během obnovy již došlo ke stržení původních mostních konstrukcí. „Na jejich místě dnes vyrůstají v podstatě mosty úplně nové. Zvětší se také průtok, a to asi o třetinu, takže by pod mosty měla protéci stoletá voda. V Dolních Ředicích současně dojde k přeložení telekomunikačních sítí, veřejného osvětlení, místního rozhlasu a vodovodu,“ poznamenal stavbyvedoucí Pavel Škuliga.

Přestože obyvatelé zejména Dolních Ředic chápou nutnost této rekonstrukce, omezuje jejich život. „Autobusy směrem do Holic i opačným směrem do Sezemic a Pardubic obsluhují pouze jednu autobusovou zastávku. Výhoda je v tom, že se pracuje o prázdninách, kdy nejezdí školní linky,“ uvedl dolnoředický starosta Michal Kurka. Dodal však, že stavba přináší obci i nemalé potíže.

„Jde zejména o to, že řidiči nákladních aut nerespektují dočasná dopravní omezení a jezdí tak trasou, která je určena jen pro osobní vozy. Prakticky to znamená, že naše ulice Karla Poura je těžkou dopravou zničena a po opravě mostů musí dojít k uvedení do původního stavu,“ postěžoval si Michal Kurka.

Od středy jsou v těchto místech nainstalovány betonové zátarasy. Podle starosty Kurky tam tak projedou pouze osobní automobily.
Stávající uzávěrka silnice potrvá až do 15. září, kdy skončí první etapa oprav. Definitivně ale omezení odpadne teprve na konci listopadu. Na tu dobu je totiž naplánován konec i druhé části rekonstrukčních prací. V ní dojde k opravě třetího mostu, v pořadí druhého v Dolních Ředicích. Provoz je tak odkloněn na silnici I/36.

Investorem obnovy mostních konstrukcí, která si vyžádá přibližně čtyřicet milionů korun, je Pardubický kraj. Tomu se ovšem na ni podařilo získat dotaci z evropských finančních fondů.

Lukáš Peška