Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Mozarťák i Dašák' v popředí zájmu budoucích gymnazistů

Pardubice - O elitní pardubické školy je mezi deváťáky značný zájem. Naopak Přelouč spíš paběrkuje

23.4.2009
SDÍLEJ:

Přijímací zkoušky na Mozartově gymnáziu v Polabinách. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Ve středu a i ve čtvrtek absolvují žáci devátých tříd základních škol přijímací řízení do studia středních škol. Podle informací Deníku je velký zájem o studium na gymnáziích, a to především na obou pardubických – Mozartově a v ulici Dašická.

„Registrujeme 251 přihlášek. Přijímat však budeme jen devadesát dětí,“ řekl Deníku ředitel „Mozarťáku“ Otto Horák. Do prvního ročníku však příští rok nastoupí i ti žáci, kteří přijímací řízení nyní nedělají. Jejich vstupenkou do této školy by mělo být vysvědčení ze základní školy, které však musí splňovat určitá kritéria. „Uchazeče o studium z devátých tříd, kteří budou mít na pololetním vysvědčení z 9. třídy kromě jedniček nejvýše čtyři dvojky, přijímáme do prvního ročníku pro příští školní rok bez přijímacích zkoušek. V případě, že těchto uchazečů bude víc, budou rozhodovat doplňková kritéria,“ upřesnil ředitel Mozartova gymnázia. Jak studenti u zkoušek dopadli, by mělo být známé již dnes večer, kdy dá škola výsledky na svůj web. „V pátek pak budeme vydávat rodičům uchazečů výsledky písemnou formou,“ dodal Otto Horák.

Nával zažilo i Gymnázium Dašická, kam podalo přihlášku 223 uchazečů o studium čtyřleté a 155 uchazečů o studium osmileté. Podle ředitelky Jitky Svobodové se ti, kteří na gymnázium přicházejí z páté třídy, podrobí přijímacímu řízení z českého jazyka, matematiky a testů studijních předpokladů.
„U čtyřletého studia jich je padesát,“ doplnila Svobodová. Přijato však bude devadesát studentů do kratšího a šedesát do delšího studia. Výsledky vejdou ve známost až v pátek, kdy proběhne druhý termín přijímacího řízení.

Gymnázium Dr. Emila Holuba v Holicích otevře v příštím roce dvě třídy, jednu osmiletého a druhou čtyřletého studia. O osmileté studium projevilo zájem 45 uchazečů, všichni projdou přijímacím řízením. Osmadvacet z dvaapadesáti přihlášených do čtyřletého studia splnilo kritéria přijetí bez „přijímaček“. Do lavic jich ovšem v každé třídě zasedne pouze třicet.

Nejmenší zájem o studium na gymnáziu je v Přelouči. „Dostali jsem 24 přihlášek do čtyřletého a 41 do osmiletého studia. S největší pravděpodobností tak vypíšeme druhé kolo přijímaček. Zájemci, kteří se nedostanou do pardubických škol, tak budou mít šanci u nás,“ prohlásil ředitel Lubor Pacák.

Velkým problémem letošního přijímacího řízení jsou podle ředitele holického gymnázia Milana Hrdličky zápisové lístky. „Téměř dvě třetiny uchazečů, přijatých bez přijímacího řízení, jsou z Pardubic. Dokud nedostanu jejich zápisový lístek, nevím, zda k nám nastoupí. Tím blokují místa dalším zájemcům,“ vysvětlil Milan Hrdlička.

Jan Šafář, Lukáš Peška

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Velká pardubická 2017.

Na závodišti bude síň slávy

Ilustrační foto

Mistři světa! Zlato z Tuniska má i Rosůlek

Proměnu z ruiny na národní památku připomene koncert

Pardubice - Dílo, které rod Pernštejnů vybudoval jako výkladní skříň a své mocenské centrum, doputovalo do druhé poloviny 20. století jako ruina.

Okresní přebor: Fotbalová Křičeň si nedělala velkou hlavu

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu okresní fotbalové soutěže. Ve šlágru kola vedoucí celek okresního přeboru druhé Ostřešany absolutně nešetřil.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubice – Východočeské divadlo včera oznámilo, že v nejbližších dnech očekává příchod letošního stotisícího diváka. Jubilejním návštěvníkem, který získá předplatné a hodinky, se může stát kdokoli, do celkového počtu diváků se vedle volně prodaných vstupenek započítávají i abonentky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení