Mrzne až praští – a to doslova. Praskání je ale přesně to, co nechcete slyšet od vodovodního potrubí. Jenže to právě v těchto dnech zažívá nejtvrdší zkoušky.


„Za uplynulý víkend jsme odstraňovali patnáct různých havárií na vodovodních řadech s tím, že takový běžný průměr v tomto období je šest havárií za den,“ uvádí Josef Fedák, ředitel Vodovodů a kanalizací (VAK) Pardubice.

Všechny havárie zatím byly naštěstí jen menšího rozsahu. „Z našeho pohledu byla zatím nejzávažnější ta v Lázních Bohdanči. Tam praskl ventil vodovodní přípojky přímo pod vozovkou a voda začala vyvěrat na komunikaci, kde vzhledem k panujícím teplotám okamžitě mrzla,“ říká Josef Fedák.

Voda na silnici

Dělníci závadu zjištěnou v pátek navečer opravili v sobotu dopoledne. „V případě víkendových havárií je vždy jeden problém, a to sehnat správce sítí, abychom měli jistotu, že při výkopech nenarazíme a nepoškodíme další zařízení uložená pod zemí. Takové čekání může opravy mírně zdržet,“ vysvětluje Fedák.

Štěstí zatím přeje i hlavním rozvodným sítím. Všechny dosavadní závady, které dělníci museli opravovat, se týkaly většinou přípojek a vyhýbaly se hlavním vodovodním řadům. Tam by totiž problémy měly vážnější následky. S výpadkem vody se například museli potýkat i obyvatelé v Polabinách, kde sice také praskla „pouze“ přípojka, havárie ale na čas odstavila od vody tři panelové domy.

„Problém nezpůsobuje to, že by voda v potrubí zmrzla, ale země, která vlivem mrazu pracuje. Ten samý kolotoč, co zažíváme teď, je asi to samé, co přijde, až země bude na jaře zase roztávat. Zejména starší vedení kvůli těmto pohybům půdy dostává zabrat,“ podotýká Josef Fedák.

Praskají vodoměry

„Kde už zamrzající voda působí problém, to jsou vodoměry. Tam stačí jen zapomenout zavřít okno ve sklepě a neštěstí je hotové. Voda v přístroji zmrzne a roztrhne jej. Takových případů máme doteď už asi třicet. Mrznoucí voda nás trápí i v případě náhradního zásobování pitnou vodou. V těchto dnech je nemožné přistavit někam cisternu, protože mráz by zničil výpustní kohouty,“ uvádí ředitel pardubického VAK.

Posílené směny

Kvůli zvýšenému počtu závad jsou nyní posíleny i opravárenské čety. Oprava jedné poruchy zabere v závislosti na podmínkách několik hodin. V těchto mrazech však práce venku a navíc s vodou není žádná legrace. „Snažíme se, aby bylo dost pracovníků na střídání a aby měli k dispozici alespoň teplé nápoje,“ uzavírá Josef Fedák.