Otevření pardubického multiplexu koncem loňského roku mělo za následek zánik dvou biografů ve městě. Kina v městech více vzdálených od Pardubic ale nouzí o diváky netrpí, i když vydělat si na sebe většinou nedokážou.

Multikino v obchodním centru Grand v Pardubicích začalo promítat v prosinci loňského roku, dva provozovatelé kin ve městě ale vzápětí "hodili ručník do ringu". Nejdříve kapitulovalo kino Sirius na železničním nádraží a místní filmový klub se přestěhoval do kina Dukla, na konci března se zavřely dveře kina Jas, přestože v roce 2006 je navštívilo přes 26.000 diváků a mezi biografy v zemi patřilo k úspěšnějším.

Za půldruhého roku by se v Pardubicích mělo otevřít další multikino v rámci obchodně zábavního centra na Masarykově náměstí. Tím se město stane místem s největším počtem multiplexů vzhledem k počtu obyvatel, který je pod 90.000.

V celých Pardubicích zůstává z klasických kin pouze Dukla a nemá na růžích ustláno. Návštěvnost mu meziročně klesla o 22 procent a snížil se i počet diváků na jedno představení. "Na poklesu se projevil i provoz letního kina, kde diváci mohli na filmy chodit zdarma díky grantu kulturní komise města a sponzorům," uvedla Irena Korytářová, ředitelka Domu kultury Dukla, kde kino sídlí.

Celý objekt patří Odborové organizaci Echo Paramo a podle Korytářové musí celá společnost, která jej provozuje, hospodařit bez dotací a zachovat si ekonomickou soběstačnost. Pardubický magistrát koncem dubna nabídl odborářům, že celý objekt odkoupí a zachová jeho aktivity včetně provozu kina.

Biografy v ostatních velkých městech v kraji si loni v návštěvnosti polepšily. Největší nárůst o 22 procent zaznamenalo orlickoústecké kino Máj, o devět procent více lidí přišlo do kina Vesmír ve Svitavách a o čtyři procenta do chrudimského biografu Svět. Přesto příjmy z promítání nestačí na pokrytí provozu. "Rozhodně tržby nepokrývají náklady," uvedla Eva Zelinková z městské organizace Klubcentrum v Ústí nad Orlicí. Propad výnosů musí dorovnávat radnice. Podobně jsou na tom v Chrudimi, kde vloni město dotovalo své kino částkou 930.000 korun.

Vzhledem k počtu obyvatel jsou ještě úspěšnější kina v některých menších městech regionu. Například kino v Lanškrouně na Orlickoústecku s 10.000 obyvateli navštívilo loni podle údajů Unie filmových distributorů 14.523 lidí, což je více než dvakrát tolik než v okresním Ústí nad Orlicí. Lanškrounský biograf předstihl i chrudimský Svět ve městě s 25.000 lidmi. Podobně dobrými výsledky se může za minulý rok pochlubit kino Sokol v Litomyšli na Svitavsku s 13.152 diváky, což je o 14 procent více než ve větších Svitavách. Kino v Litomyšli na konci roku pravděpodobně odehraje své poslední filmové představení. Budova se totiž stane součástí hotelu. Město sice chce vybudovat nové kino, než na to ale sežene peníze, budou se filmy v Litomyšli promítat v provizoriu.

Kina hledají i další cesty, jak svém hospodaření vylepšit. Například chrudimské kino Svět pořádá uzavřená představení pro školy, radnice pronajímá prostor k občasným hudebním vystoupením, cestopisným přednáškám s promítáním diapozitivů nebo každoročnímu ukončení sezóny kaktusářů. Letní scéna slouží k pořádání festivalu Chrudimský zvonek nebo dalším společenským akcím. Město také biograf využívá jako jednu z volebních místností.