Poptávka po produkci pardubické firmy Explosia, která je nejvýznamnější český producent výbušnin, roste od roku 2020. Žádané byly zejména bezdýmné prachy. „Rozjeli jsme výrobu naplno, ale se začátkem války na Ukrajině se ukázalo, že poptávka vysoce převyšuje výrobní kapacity, proto jsme aktivovali plány na výstavbu nové výrobní linky,“ popsal generální ředitel firmy Explosia Kamil Dudek.

Továrna s názvem Československá akciová továrna na látky výbušné byla v Pardubicích založena 23. března 1920 a na samotné stavbě se začalo pracovat o rok později.

Už před čtyřmi lety proto začala firma pracovat na investičních plánech, které by umožnily tuto poptávku naplnit. Zatímco investice Explosie v předchozích letech se pohybovaly ročně kolem 100 milionů korun, v roce 2023 už vystoupaly na 200 milionů, pro letošní rok je v plánu proinvestovat téměř 320 milionů a celkově chce firma proinvestovat do roku 2026 až dvě miliardy korun.

S navýšením výroby v pardubické Explosii pomůžou také peníze z programu ASAP Evropské komise určeného na podporu výroby munice v Evropě. Evropské komise vyčlenila balík celkem 500 milionů eur a Explosia z něj v konkurenci evropských zbrojovek obdržela maximální možnou podporu 10 milionů eur.

Ilustrační fotografie.
Vědci z Pardubic představili látku, která zrychluje lyže. Testují ji biatlonisté

„Vývoj ruské agrese proti Ukrajině jasně ukazuje, že Evropa potřebuje zabrat ve výrobě munice a já jsem rád, že česká Explosia v tom bude hrát výraznou roli. Zároveň chci ocenit Evropskou komisi za tuto iniciativu, která pomůže posílit bezpečnost nás i našich spojenců," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Proto také velmi podporuji plány vedení společnosti Explosia na navýšení výrobní kapacity u nejdůležitějších typů munice,“ dodal.

A jaké jsou tedy plány pardubické firmy? Téměř trojnásobný nárůst výroby bezdýmných sférických prachů a více než dvojnásobek celospalitelných hnacích náplní pro velkorážovou munici.

Pardubice chtějí lákat cizince i letecké společnosti.
Pardubice chtějí lákat cizince i letecké společnosti. Mají plán na nový hotel

První oblastí, na kterou budou využity finance z programu Evropské komise zvaného ASAP, je výroba celospalitelných hnacích náplní pro velkorážovou munici. „Kapacita výroby celospalitelných modulů je v současnosti 80 tisíc kusů ročně, od roku 2027 bychom chtěli dosahovat výroby až 200 tisíc kusů ročně,“ vysvětlil předseda představenstva a finanční ředitel Radomír Krejča.

Druhou oblastí, kam půjdou investované peníze pouze z vlastních zdrojů, je výroba bezdýmných sférických (kuličkových) prachů. „Zde bychom chtěli od roku 2026 navýšit výrobu na téměř trojnásobek. Ze stávajícího množství 450 tun bychom se rádi v budoucnu pohybovali na úrovni 1200 až 1500 tun dle typu vyráběných sférických prachů,“ uvedl Radomír Krejča.

Skupina šesti plavců, která chce štafetově přeplavat Lamanšský průliv. Zleva: Andrea Klementová, Jan Knotek, Gábina Dvořáčková, Pavlína Dvořáková, Josef Knotek, Helena Bišková.
La Manche je jako plavecký Mount Everest. Pardubická štafeta se výzvy nebojí

Nyní firma oslovuje společnosti, které jsou schopny postavit výrobní zařízení na míru. „Buďme upřímní, nejsou jich desítky, abychom si mohli vybírat. Výroba výbušnin je navíc velmi specifická a na prvním místě je bezpečnost, proto musíme postupovat s maximální opatrností,“ řekl k postupu při realizaci investic výrobní ředitel Explosie Pavel Mareček.

Pro nově pořízené stroje je však nutné mít také dostatek surovin pro výrobu. Souběžně s investicemi proto jedná vedení Explosie také o dodávkách surovin tak, aby byl dlouhodobě zajištěn jejich dostatek i po realizaci plánovaných investičních akcí. „Jednání vedeme jak se stávajícími dodavateli v rámci ČR nebo Evropské unie, tak také s těmi potencionálními i mimo EU,“ popsal Kamil Dudek.

Další kapitolou jsou pak lidské zdroje. Vedení Explosie chce stavět navýšení výroby na zkušenostech stávajících zaměstnanců, které hodlá doplnit o několik desítek nových pracovníků.

Mohlo by vás zajímat: Mustang se splašil na křižovatce a naboural. Podívejte se na video

Zdroj: PČR