Celkem pět krajů v republice již hlásí podezření na mutaci delta. Mezi nimi také Pardubický kraj. „Tato mutace potvrzena zatím nebyla, ale evidujeme osoby, u kterých máme na deltu podezření,“ vysvětlila vedoucí protiepidemického úseku krajské hygieny Olga Hégrová. Ta zároveň vysvětlila, že laboratorní potvrzení trvá minimálně deset dní. „Udělá se PCR test, který má určité parametry. Pokud se objeví podezření, přistupuje se k takzvané diskriminační metodě. Její vyhodnocení však trvá i dva týdny,“ dodala.

Na definitivní prokázání delta mutace tak však hygienici stále čekají. „Nemáme prokázanou mutaci, je zde však šest osob s podezřením,“ řekl Deníku ředitel krajské hygieny Antonín Vykydal. Podle Hégrové tyto nakažené osoby neznají původ toho, kde se nakazily. S výjimkou jedné ženy, jež se vrátila z dovolené v Egyptě, nikdo z nich necestoval do zahraničí.

Počet případů v kraji roste

Počet nových potvrzených případů v kraji 11. 7.

Okres Pardubice: 6
Okres Ústí nad Orlicí: 4
Okres Svitavy: 1
Okres Chrudim: 0

Zatímco první červencový týden laboratoře v kraji odhalily pouze čtyři nové případy koronaviru, tento víkend počet pozitivních prudce stoupl. Za sobotu a neděli tak hygienici evidují celkem 22 pozitivních osob, tedy o osmnáct více, než tomu bylo minulý víkend.

Vůbec nejhůře je na tom okres Pardubice. Zde počet pozitivních případů za poslední týden prudce stoupl, a tak Pardubicko nyní hlásí 32 nových případů. Na druhé příčce jsou pak Svitavy, kde se koronavir za poslední týden potvrdil u 13 osob. Následuje okres Ústí nad Orlicí s devíti prokázanými případy. Naopak nejlépe je na tom Chrudimsko, kde laboratoře potvrdily pouze jeden nový případ za posledních sedm dní.

Počet nových potvrzených případů v kraji 10.7.

Okres Pardubice: 9
Okres Ústí nad Orlicí: 0
Okres Svitavy: 2
Okres Chrudim: 0

Podle odborníků může právě mutace delta za to, že epidemie v posledních dnech zrychluje. Novou mutaci prozatím eviduje pět krajů v republice, a to sice Praha, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a právě Pardubický kraj.

A zvyšuje se také reprodukční číslo, které je nyní na hodnotě 1,46, tedy nejvyšší od poloviny loňského října. Za celý minulý týden pak laboratoře v zemi odhalily 1354 nakažených, což je zhruba o 350 více než o týden dříve, a to navzdory tomu, že minulé pondělí a úterý byly svátky.

Ve volných dnech se testuje méně. Podle informací ČTK je v současné době s covidem-19 hospitalizováno celkem 25 osob, z toho dva pacienti jsou v těžkém stavu.