Porcelánová nádoba s bohatým dekorem inspirovaným Míšní pochází z porcelánky Carl Thieme v Drážďanech. „Váza je o to cennější, že je známý její původ. Je spojená s prostředím slatiňanských Auerspergů, kteří ji údajně věnovali jako svatební dar praprarodičům majitelky,“ uvedl vedoucí historického oddělení muzea Jan Ivanega.

Podle slov Ivanegy nebylo v tu dobu obvyklé, aby kníže daroval tak nákladný dar obyčejné dívce z Vlkanče a chlapci ze Slatiňan. „Nyní proto provádíme archivní výzkum, který by mohl rozkrýt vazby rodiny slatiňanských obchodníků a knížecího páru Franze Josefa a Wilheminy Auerspergové,“ dodal.

Svým příběhem předmět umožňuje nahlédnout do tehdejších poměrů šlechty i poddaných v regionu. Zatímco v zahraničí se hojně zdobené vázy z pozdních dob 19. století objevují, v českém prostředí jde o raritu.

„Ačkoliv několik detailů vázy jako křídla ptáčků nebo lístky květů je ulomených, její význam pro naši muzejní sbírku je důležitý a považujeme za velké štěstí, že se nám podařilo takový exponát koupit,“ doplnil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Vzhledem k dobrému stavu váza ihned putovala přímo do muzejního depozitáře. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout prozatím virtuálně, a to na webové výstavě míšeňského porcelánu, která je naplánovaná na září.