V úterý 15. března se v Pardubicích otevře první Institut Paměti národa. Na zahajovacím programu, který začne v 18.30 v Machoňově pasáži na třídě Míru vystoupí Aneta Langerová a hymnu zazpívá Dagmar Pecková. Návštěvníci dále budou mít možnost jako první a zdarma nahlédnout do nové expozice věnované moderním dějinám.

Dlouhodobý výstavní prostor v Institutu Paměti národa Pardubice provede návštěvníky 20. stoletím a odvypráví skutečné příběhy pamětníků. Expozice plná moderních technologií přímo vtáhne do minulosti. Prostřednictvím soukromého kina, rozšířené reality, digitálního průvodce a deníků zavede návštěvníky mezi odbojáře, do bojů 2. světové války nebo komunistických vyšetřoven a lágrů.

Děti i dospělí budou moct v prvních měsících poznávat dějiny na pozadí příběhů dvou lidí, kteří prožili druhou světovou válku a kteří se podělili o své vzpomínky s dokumentaristy z neziskové organizace Post Bellum, která za celým projektem stojí. Prvním z průvodců bude armádní generál Tomáš Sedláček. Za druhé světové války bojoval ve Francii, Anglii, v Sovětském svazu a zapojil se i do Slovenského národního povstání. Po válce byl komunistickým režimem mučen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k doživotnímu trestu. Moderní dějiny bude také možné poznávat s příběhem odbojářky Jaryny Mlchové. Ta uměla připravit sloučeninu, která způsobovala falešnou žloutenku. Stovky lidí se díky ní vyhnuly transportům do koncentračních táborů. Uvězněným zase posílala balíčky s jídlem. Za účast v odbojové skupině jí hrozilo velké nebezpečí, a přestože její byt několikrát prohledávalo gestapo, nikdy nebyla prozrazena.

Organizátoři z Post Bellum, spolu s partnery z 3dsense, Monument Office a Univerzity Karlovy, plánují postupně expozici měnit a rozšiřovat o další epochy a příběhy. K dispozici jich mají tvůrci díky sbírce Paměť národa více než třináct tisíc. Vedle výstavního prostoru nabízí Institut Paměti národa Pardubice místo pro setkávání, kde se pravidelně budou konat programy pro školy i veřejnost. Informace o aktuálním dění a možnost rezervace na prohlídku expozice najdete na institut.pametnaroda.cz

Tomáš Heller, Paměť národa Východní Čechy