Pardubice/Náchod/ Strhnou se v neděli v obou těchto městech bitky s pravicovými radikály? Na 16. hodinu sem východočeské romské organizace svolaly demonstrace proti rasismu, kterými chtějí reagovat na nedávný žhářský útok ve Vítkově u Ostravy.

Střetů s neonacisty se však pravděpodobně není nutné bát. Demonstrovat se totiž bude minimálně v 15 městech v republice. Na akce se připravují i policisté, které Romové již informovali.

Pardubice a Náchod jsou jedinými městy v kraji, kde se demonstrace uskuteční. Romové slíbili, že budou mírumilovné a beze zbraní a násilí.

„Chceme vyzvat vládu, aby konečně začala řešit problémy extremismu. Rasismus totiž není na ústupu, naopak ho pociťujeme stále víc. Činnost Rady vlády v řešení xenofobie české společnosti je doposud nedostatečná a spíše jen na papíře,“ řekl František Kolář, konzultant hradeckého primátora a předseda občanského sdružení Sbližování.

„Lidé se sejdou, pomodlí se za uzdravení holčičky a svou účastí a podpisem petice dají najevo, že jsou nespokojeni s řešením nárůstu neonacismu v republice,“ přidal se romský předák Ivan Veselý.

Zajímavé je, že Kolář se sám odmítá označovat moderní terminologií za Roma, mluví o sobě jako o Cikánovi. „Nějak mi to slovo Rom nejde přes pysky,“ řekl Kolář s humorem. „My, Cikáni, chceme vystoupit proti rasistům.“

V Pardubicích se manifestace uskuteční v 16 hodin na náměstí Republiky, v Náchodě ve stejný čas na centrálním Masarykově náměstí. Kolář očekává na každé z nich účast kolem 500 lidí. Podle jiných infiormací však pardubická demonstrace začne už v 15 hodin.

Demonstrovat by se mělo minimálně v patnácti městech – v Praze, Plzni, Ostravě, Pardubicích, Brně či Náchodě.

Romové se však dlouho zdráhali jména všech měst zveřejnit. Obávají se totiž, že by pokojné demonstrace mohli narušit neonacisté. „O celé situaci samozřejmě víme a monitorujeme ji. Na této akci pracuje speciální tým, který má na starosti extremismus,“ řekl Deníku dobře informovaný zdroj blízký policii.

Podle něj by se akce měla uskutečnit v Pardubicích na náměstí Republiky v patnáct hodin. Podle jiných zpráv ale začne až v 16 hodin na Pernštýnském náměstí. „Problém by mohl nastat, kdyby se manifestace chtěly zúčastnit i nějaké extremistické skupiny,“ dodal jeden z policistů.