Město podchod pod železniční tratí uzavřelo před osmi měsíci. V pátek 15. října jej stavbaři pro pěší opět zpřístupní. Rekonstrukce se týkala osvětlení, bezbariérového vstupu nebo nových obkladů. Pardubická radnice chce, aby byl podchod bezpečnější a vypadal přívětivěji. Zmizet by mělo temné zákoutí i schody k autobusové zastávce.

Podchod dělníci pro chodce uzavřeli 15. února a podle původních plánů se měl otevřít 1. října. Nyní Správa železnic slibuje, že se otevře koncem týdne. „Dokončení rekonstrukce a zprovoznění podchodu mezi ulicemi Rokycanova a Sladkovského Správa železnic naplánovala na 15. 10. 2021,“ řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Výstup na autobusovou zastávku blíže ke kolejím bude zpřístupněn poslední říjnový den. Tato zastávka je do té doby mimo provoz a autobusové linky jsou vypravovány z protější zastávky. „Investorem je Správa železnic, ta tedy zaplatí celou rekonstrukci,“ uvedl náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

ZKRATKA? RISKANTNÍ PŘEBÍHÁNÍ SILNICE

Uzavření „myší díry“ lidem způsobovalo velké problémy. Ti, kteří si cestu chtěli zkrátit, riskantně přebíhali silnici. „Nedá se sem vůbec bezpečně dostat, je to hrozné. Není jiná možnost než přejít silnici,“ postěžovala si jedna z cestujících. Zkratka spojuje dvě části Pardubic oddělené železnicí a rychlodráhou. Lidé i cyklisté nyní nejčastěji využívají podjezdy v ulici 17. listopadu nebo Anenské ulici. V obou případech se jim trasa kvůli uzavírce podchodu prodloužila zhruba o 1,5 kilometru.

Zatímco podchod je města Pardubice, silnice, u které nejbližší zastávka stojí, je Pardubického kraje. Za rekonstrukci vlakového uzlu je zodpovědná Správa železnic. To potvrdil i starosta příslušného městského obvodu. „Oprava proběhla v rámci revitalizace železničního uzlu,“ sdělil Jiří Rejda starosta městského obvodu Pardubice V.

Kvůli kompletní proměně muselo město podchod uzavřít. „Během této doby dělníci podchod zbourali, vybetonovali nové vany a strop a vše zaizolovali. Nechali jsme vybudovat také rampu, která od podzimu umožní bezbariérový průchod pod železniční tratí“ popsala již dříve změny mluvčí Pistoriusová.