V pátek začne v Pardubicích 16. národní abilympiáda – soutěž dovedností osob se zdravotním postižením. Sto padesát účastníků se mezi sebou utká v 26 disciplínách. Akce se koná v pátek a v sobotu v ČEZ aréně.

„Těší nás, že v posledních letech dochází k nárůstu počtu disciplín – zatímco v roce 2006 jsme rozdělovali medaile v 19 disciplínách, loni ve dvaadvaceti, letos to je již vzpomínaných šestadvacet. Soutěžními novinkami jsou drátování, patchwork a ubrousková technika,“ informovala Alena Krpálková, která má v organizačním štábu soutěžní část abilympiády na starost. A v čem jiném se bude ještě soutěžit? Například v košíkářství, výrobě nábytku, ve studené kuchyni, ve zdobení kraslic či výrobě svíček a v osmnácti dalších disciplínách.

Zahájení se uskuteční v pátek v 9 hodin. Soutěže se konají celý den, stejně jako v sobotu 24. května.

I letos má abilympiáda bohatý doprovodný program. Hlavním hostem bude herec Pavel Nový, který organizátorům přislíbil svoji účast v sobotu odpoledne a večer. Zúčastní se jako divák a fanoušek soutěží. Populární herec od září loňského roku bojuje se zákeřnou virózou. Neznámá infekce mu způsobila ochrnutí celého těla a upoutala ho na invalidní vozík. Po náročné léčbě a rehabilitaci se jeho stav lepší a opět se pomalu staví na nohy.

V pátek se v budově ČSOB Pojišťovny uskuteční odborný seminář „Zákon o sociálních službách – zkušenosti a výsledky“. Začátek semináře je v 9.30 hodin.