„Číslo je možná na první pohled hrozivé, ale určitě máme šanci na úspěch. Pokud se týká restartu projektu, oprášení projektové dokumentace práce, budeme potřebovat 340 až 350 tisíc korun. To není na dvě statutární města moc. Není to nic, co bychom nezvládli,“ konstatoval Martin Bílek.
Postavit cyklostezku mezi krajskými městy totiž není nový nápad. Politici o něm hovoří od roku 2005.

Náměstek pardubické primátorky si je jistý, že tentokrát se podaří víc než jen zhotovit projekt. „Se zástupci obcí jsme společně deklarovali, že to skutečně myslíme vážně,“ uvedl Martin Bílek.

V první fázi bude nutné „oprášit“ projektovou dokumentaci z roku 2008. Některé úseky jsou nekonfliktní, na několika místech ale odmítají majitelé prodat pozemky. Projektant proto hledá náhradní varianty trasy.

„Po prázdninách bychom si měli říct, jakou uděláme společnost, svazek obcí, obecně prospěšnou společnost, nebo příspěvkovou organizaci, z jakých fondů bychom rádi čerpali peníze,“ dodal náměstek pardubické primátorky.

Vůbec první akcí, která na projekt upozorní, bude propagační jízda. Bílek hodlá v létě pozvat primátorku Pardubic, primátora Hradce Králové, poslance i veřejnost na cyklojízdu mezi městy.

Trasa budoucí cyklostezky, která se také nazývá „stezka mechu a perníku“, povede z Pardubic přes Ráby, Němčice, Dříteč, Vysokou nad Labem do Hradec Králové. Z velké části povede po břehu Labe a bude využívat polní cesty. Cyklisté by se jí mohli dočkat do pět až sedmi let. „Pardubická část cyklostezky v délce tři čtyři kilometry už je zprovozněná. Já bych mohl říct, že už máme z Pardubic do Rábů hotovo, ale chtěl bych pomoci ostatním obcím, aby cyklostezka skutečně vznikla,“ uzavřel Martin Bílek.

(zr, čtk)