Na jednom z domů zde totiž byla odhalena Kašparova bronzová deska.

Poslední dny života

Slavný pardubický rodák a čestný občan města právě v tomto domě trávil u své sestry poslední dny svého života. Druhého března roku 1927 pak v tomto domě zemřel.

Potomek zámožné pardubické rodiny Jan Kašpar se podle představ rodičů měl stát stavebním inženýrem, nakonec ale převážila záliba v technice. Když byl po studiích na zkušené v Německu, seznámil se s létajícími aparáty a o jeho budoucnosti bylo rozhodnuto. Po neúspěšné snaze sestrojit vlastní aeroplán nakonec koupil z Francie osvědčený Blériotův stroj a před 100 lety, 16. dubna 1910, s ním v Pardubicích poprvé úspěšně vzlétl.

Kašpar má již od roku 2008 v Pardubicích pamětní desku v podchodu mezi nástupišti vlakového nádraží. Vznikla ke 125. výročí letcova narození a k padesátému výročí otevření pardubického nádraží.

Deska je umístěna na místě původního hangáru a letecké školy, kde Jan Kašpar působil. Právě z tohoto místa pak také odstartoval ke svému letu z Pardubic do Prahy. Aviatik má také v Pardubicích pomník na náměstí Dukelských hrdinů.

Pardubice rovněž před časem uvažovaly o tom, že by v centru města mohla být bronzová socha slavného letce. Z tohoto plánu však nakonec kvůli vysoké ceně a nedostatku peněz sešlo.

(saf, čtk)