Skáčou přes překážky, tancují do rytmu, poslouchají na dálku, zvládnou utáhnout až tři tuny, nahrazují svým majitelům oči, ale především jsou skvělými přáteli – psi.

Pro všechny milovníky psů je v Pardubicích připraven historicky první psí festival. Již tento víkend představí čtyřnozí mazlíčci návštěvníkům dostihového závodiště, co všechno může dokázat pes. Místo závodních koní se na závodišti tak mimořádně budou prohánět psi.

Univerzální parťák pro život

A co organizátory vedlo k tomu, aby zorganizovali psí festival? „Výcviku psů se věnuji přes deset let a stále se setkávám s nejrůznějšími předsudky a nepravdami okolo chovu psů. Proto jsme se rozhodli uspořádat víkendový festival, kde lidem představíme psa jako univerzálního parťáka pro život," vysvětlila jedna z organizátorek a výcvikářka z pardubické psí školy Šumák Lucie Šárovcová.
Psi se však nebudou jen předvádět před diváky. Bude se totiž i soutěžit.

„Pro zkušené matadory jsme připravili tři víkendové závody. Utkají se v tanci i poslušnosti. Zajímavou podívanou pro diváky budou i speciální závody pro plemena bull. Jedná se doslova o psí gladiátory. Příchozí pejskové si vyzkouší jednoduché závody při voříškiádě nebo si projdou trasu Velké pardubické," přiblížila program celé akce Lucie Šárovcová.

Tím ale program nekončí. Pro začínající kynology organizátoři připravili zajímavé přednášky o výchově psů, ale i ukázky dalších psích aktivit.
„Jako součást prvního Pardubického psího festivalu bychom rádi představili tápajícím majitelům psů maximální největší škálu činností, které se svým čtyřnohým kamarádem mohou zkusit," vysvětlila další organizátorka akce Romana Vojířová.
A když už pejskové budou unavení, čeká na ně speciální pojízdná psí restaurace. Jejímu menu neodolá žádný pes.  Přijďte se tedy na vlastní oči přesvědčit, že vlastnit psa neznamená ho jen třikrát za den vyvenčit, ale že společná práce může být i zábava.

Markéta Markovicsová